| anonim_4396 a întrebat:

am 18 ani si 3 luni si sunt baiat. E prea tarziu sa mai cresc niste amarati de 6-7 cm?
PS: Nu vreau sa ma apuc de niciun fel de sport de gen baschet, inot, handball.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Crezi ca daca faci sport ai creste mai mult in inaltime, aiurea, statura unui om este daca de gena cu care se naste, fata mea nu a facut o ora de sport si are 1, 80, daca ai tai parinti sunt mai mici de statura nu ai cum sa speri sa ii depasesti prea mult, depinde cat de inalti au fost stramosii tai

| anonim_4396 explică (pentru Felys):

Mama si buncii sunt destul de inalti, tata era cam scund, dar de la el nu mostenesc nimic. Mi se zice ca seman leit cu bunica din partea tatei iar ea avea peste 1.85. Faza e ca nu sunt si nici nu am fost vreodata sportiv si mereu am mancat chestii nesanatoase in loc sa mananc ce trebuie.

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Al meu sot e foarte inalt, dar mai are inca 4 frati care 2 sunt la fel ca el extrem de inalti si 2 mai mici, deci nu ai de unde sa stii cu cine semeni mai mult, si nu ma refer la trasaturi, baietii cresc in inaltime in general cam pana la varsta de 20 ani,ai mai putea creste putin, nu stiu cat, dar nu cred ca ar trebui sa faci din asta o problema, sunt atat de multe fete minione, ai de unde alege

| anonim_4396 explică (pentru Felys):

Deci, nu sunt sanse sa ajung la 1.80?
Apropo, insinuezi ca la 1.73 sunt "minion"?

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,nu m-ai inteles, esti foarte bine, spuneam de fete ca sunt micute, la 1, 60 sau chiar mai mici,nu te mai face praf din acest lucru,nu ai de ce, nu stiu cat vei ajunge, nimeni nu stie asta dar indiferent la ce inaltime te opresti de crescut esti bine, sanatos sa fii, nu conteaza inaltima prea mult

| anonim_4396 explică (pentru Felys):

Pentru mine conteaza, imi pasa foarte mult de asta, dar nu am timp sa imi pierd vremea facand baschet/inot pentru ca am chestii mai importante de facut cu viata mea momentan.

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru Felys):

Felys, Sportul dezvolta atat cresterea in inaltime cat si densitatea osoasa!
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16796394

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum am 1.73-1.74 si vreau sa am 1.80.
De fapt, vreau sa am 1.85 dar ma multumesc si cu 1.80.

| PanaceuUniversal a răspuns:

In genere la baieti cresterea in inaltime are loc in marea ei parte pana la 19/20 de ani. Cu toate astea hormonul de crestere este secretat pana la 23/24 de ani in continua scadere. Asta inseamna ca pana la 23/24 de ani tot mai cresti putin cate putin ( asta poate sa insemne si 1mm/an sau mai putin). Sporturile te ajuta la a lua ceva in inaltime, dar asta se intampla de obicei atunci cand te apuci de sport de mic copil si continui. Avand deja 18 nu cred ca sportul te-ar ajuta cu mult in ceea ce priveste cresterea scheletului (sportul ajuta la mentinerea unui stil de viata sanatos).

| anonim_4396 explică (pentru PanaceuUniversal):

Bun, dar asta tot nu imi raspunde la intrebare: Sunt sanse sa ajung sa am 1.80 pana la 21 de ani?

| Prezidentul a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, chiar daca nu faci sport etc. Incearca cate 10 minute de intinderi dimineata. Si sa mananci Vitamina C (lapte, etc.)
Noroc.

O alimentatie sanatoasa - o persoana inalta si frumoasa.

| anonim_4396 explică (pentru Prezidentul):

Asa e, imi propusesem demult ca atunci cand ies din depresie sa duc o alimentatie sanatoasa, dar problemele m-au tot napadit mai mereu in ultima vreme.

| Ralucaa69 a răspuns:

Nu e prea tarziu. Poti sa mai cresti.