| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat si am aproape 19 ani. Este posibil sa mai cresc macar vreo niste amarati de 6 cm?
Ce pot face sa mai cresc? Baschet/inot/handbal nu pot face pentru ca nu am timp. Exista ceva dieta sau ceva vitamine care sa ma ajute cu treaba asta? Sau ceva sport pe care sa-l pot face acasa de unul singur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca genitic nu este dat sa cresti, nu poti face nimic.
TOTUSI NU TE DESCURAJA SI UITE CE AM GASIT.
https://blogulsportivilor.wordpress.com/exercitii-de-crestere-in-inaltime/
Sarbatori fericite si
Un an nou plin de realizari happy

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Genetica cred ca imi permite mult. Dintre toti membrii familiei eu seman cu bunicii din partea tatalui, iar ei erau oameni inalti. Mama si bunicul din partea mamei sunt inalti de asemenea. Nici tata si bunica nu sunt scunzi deloc, sunt medii.
Nu cred ca e genetica de vina la treaba cu inaltimea, cred ca eu sunt de vina pentru ca am dus un stil de viata foarte sedentar de ceva ani(abia de ma misc), iar alimentatia mea nu a fost niciodata una tocmai sanatoasa.

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci, ar fi indicat sa ceri sfatul unui nutritionist pentru o dieta personalizata si nu ar strica daca ai face ceva investigatii.
O zi buna sa aihappy

| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa faci sport.Inot,volei,baschet.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

I-am zis si lui DreamWithe, chiar nu pot.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci ramai la inaltimea care esti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va rog frumos sa nu mai pomeniti de baschet, inot, volei, handbal si alte sporturi, am multa treaba pe acasa si nu pot sa plec prin alte locuri. Totusi am vreme sa fac vreo 2-3 ore de sport pe zi acasa. Recomandati-mi daca se poate ceva sport ce-l pot face si in camera mea sau in curtea casei mele.

| DreamWhite3000 a răspuns:

Salut frate..Se zicea o vorba intre stramosi sa dormi cu picioarele intinse.Sau incearca sa iti faci timp pentru inot fiindca te dezvolta foarte mult..Eu am facut si sunt inalt pentru varsta mea. Sper ca te-am ajutat! Funda?big grin

| anonim_4396 explică (pentru DreamWhite3000):

Nu am cum sa imi fac timp pentru inot, deoarece chiar sunt foarte ocupat, mi-ar placea sa fac un sport gen inot, baschet, dar programul meu ocupat chiar nu-mi permite treaba asta, totusi am timp sa fac vreo cateva ore de sport pe acasa, am multa treaba in casa, nici macar cu prietenii nu ma vad asa de ocupat sunt.

| DreamWhite3000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Funda plz?happy Si apropo fa sarituri acasa, fa mai multe sporturi in casa cand ai timp intinde-te...

| Avdreutza a răspuns:

Nu trebuie sa faci absolut nimic.Corpul se dezvolta intr-un timp pe care omul nu il poate pricepe.Dar oamenii cresc in timp ce dorm.Asta nu înseamnă sa dormi mereu. SPER CA TEAM AJUTAT SI CA AI INTELES.