| Ir18 a întrebat:

Am aflat de acest site de la niste prieteni si as vrea sa vad daca pot fi lamurita cu o chestie. Acum 2 zile am avut primul meu contact sexual. M-a durut destul de tare si a curs sange. Am facut totul protejat dar sunt speriata ca deja au trecut 2 zile si inca mai am scurgeri de sange. Nu mult. foarte putin. Si ma si ustura uneori. Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Usturimile sunt "normale" având în vedere faptul că zona s-a iritat puţin în urma contactului sexual.

În privinţa sângerării, aici situaţia este mai complicată...

E posibil să te afli aproape de data la care ar trebui să-ţi vină menstra şi atunci aceste mici sângerări pot fi un simptom premenstrual NORMAL.
Mai ales că vorbeşti de "picături", înclin să cred că este vorba despre această situaţie.

Totuşi, e posibil să fie şi alte cauze.

Este posibil să fi în perioada ovulaţiei : la unele fete/femei apare o sângerare sporadică/spoting/urme în această perioadă ( şi poate dura 2-3 zile ).

Dacă nu sunt chiar picuri, ci o secreţie roz/roşiatică, atunci poate fi o "urmare" a contactului sexual de acum 2-3 zile : dacă în aceste zile vaginul tău a fost mai "uscat", e posibil ca sângele rămas în urma ruperii himenului să se fi uscat pe peretele vaginului, iar dacă acum secreţia vaginală a fost mai abundentă, aceasta a "diluat" acel sânge uscat şi astfel a apărut acea secreţie roz...

Sau poate fi o altă problemă, o fisură/"zgârietură" pe peretele vaginal, etc.

Oricum, dacă această sângerare continuă şi în următoarele 2-3 zile ( şi nu te afli în perioadele amintite mai sus ) atunci este indicat să mergi la un control ginecologic.

Toate cele bune.

| Ir18 explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult! Normal, pe 28 ar trebui sa imi vina. Dar nu am mai avut probleme cu sange, decat putine usturimi. M-am mai linistit acum!

| bursuc001 a răspuns (pentru Ir18):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

Dacă nu mai ai scurgeri cu sânge atunci este BINE şi înseamnă că ele s-au datorat deflorării.

Iar usturimile sunt oarecum normale, aşa cum explicam mai sus.

În acest caz poţi fi LINIŞTITĂ că nu mai e nici o problemă, totul este normal.
Peste 2-3 zile NU vei mai avea nici aceste usturimi şi totul va fi ok.

O seară plăcută.

6 răspunsuri:
| Rizer a răspuns:

Cand iti incepi viata sexuala pentru prima data o sa-ti curga o cantitatea mai mare sau mai mica de sange asta depinde de organismul fiecarei fete/femei.Fa-ti bai cu flori de galbenele. Poate e menstruatia care ti-a venit sau care trebuie sa-ti vina. Daca persista sangerarea du-te la un medic genecologic, cel mai bine.Dar in mod normal ar trebui doar in prima zi atunci dupa contact sa curga putin sange. Poate ai o problema.Totusi mergi la un ginecolog.

Răspuns utilizator avertizat
| hotdesire a răspuns:

Este oarecum normal tot ce spui dar daca sangerarile continua mergi la ginecolog.

| Ir18 explică (pentru hotdesire):

Nu pot spune ca am sangerari ca la menstruatie. am foarte putin. cate o picatura..doua.