| denisQ00 a întrebat:

Buna! Am aproape 16 ani si 1.80 si 50 de kg (da stiu mult prea putin) problema nu este asta, ci urmatoarea: daca mananc ceva dulce sau depinde de aliment, parca ma balonez, de ex am mancat un iaurt cu 3% grasime si biscuiti, zici ca am mancat o masa festina asa m-am simtit, am mai mancat o mini prajitura (era un fel de tiramisu de la penny) extrem de micuta si tot asa parca m-am balonat si manac foarte rar alimentele aste, si nu prea inteleg de ce. Bun dar mai e ceva, merg la baie sa fac treaba mare extrem de rar, odata la 2-4 zile, media e de cam 2-3, dar sunt saptamani in cat merg odata la 4 zile si chestia asta imi da acea stare de balonare (tin sa mentionez ca e foarte *tare* scaunul). Nu mananc *prostii*, mananc 3 mese pe zi, cu cate o gustare doua care de obicei e ceva fruct/iaurt / etc, nu mananc prajeli in ulei, etc. Doar am vrut sa vad daca cineva are cam aceeasi problema sau daca e vreo solutie, multumesc anticipat. Oare sa fie din cauza kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vorbeste cu medicul scolar sau cu medicul de familie!
Constipatiile (scaunele tari) cu frecventa de peste 3 zile indica cauze medicale posibile sau un regim alimentar (si de viata) nepotrivit.
Cauza se poate stabili prin cateva analize, iar modul de rezolvare se va indica dupa primirea si interpretarea rezultatelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic poate motilitate scazuta

| Robert265 a răspuns:

Ai probleme cu digestia

| denisQ00 explică (pentru Robert265):

La asta ma gandeam si eu, nu pot sa fac ceva sa remediez situatia happy?

| Robert265 a răspuns (pentru denisQ00):

Am mai avut un băiat care avea 19 ani și tot așa a pățit și el a stat 2 săptămâni în spital ivti recomand un praf amestecat cu soluție pentru că tu ai așa ceva din cauza colonului intestinul gros bea din ala și consumă lichide multe și ai să vezi că ieși cu scaunul mai normal o sa ai dureri abdominale dar ești bărbat în toată firea succes! Ai încredere în mine am lucrat la spital că infirmier voluntariat