| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am fost diagnosticata cu candida si am primit tratament o cutie cu o pastila flucovim 150 mg si nu stiu cum sa o iau. Am 17 ani si inca 2 cutii cu o singura capsula in fiecare lomexim capsula vaginala moale care la fel nu stiu cum se iau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

"Flucovim 150 mg, 1 capsula
Tratamentul candidozei genitale: 150 mg ca doză unică.
Înghiţiţi capsula întreagă, împreună cu un pahar cu apă."

"Lomexin
Igiena locala trebuie realizata utilizand un sapun cu pH neutru sau alcalin Nu este recomandata utilizarea sapunurilor cu pH acid, deoarece acesta favorizeaza inmultirea fungilor.
Tratamentul trebuie insotit de masuri de igiena (utilizarea lenjeriei din bumbac, evitarea dusului vaginal, etc.) si, pe cat posibil, de eliminarea factorilor favorizanti ai infectiei.

Mod de administrare
Intindeti-va pe spate, ridicati genunchii si departati picioarele, apoi introduceti capsula vaginala moale cat mai adanc in vagin. Spalati-va intotdeauna pe maini cu apa calda si sapun inainte si dupa administrare."

Lomexin 200 mg
Doza zilnica recomandata este de 200 mg nitrat de fenticonazol (o capsula vaginala moale Lomexin 200 mg), administrata seara, inainte de culcare, timp de 3 zile. In cazul micozei recidivante poate fi efectuata o a doua cura de tratament de 3 zile fie imediat dupa terminarea celei precedente fie la interval de o saptamana.

Lomexin 600 mg
Doza recomandata este de 600 mg nitrat de fenticonazol (o capsula vaginala moale Lomexin 600 mg), in administrare unica, seara inainte de culcare. In cazul micozei recidivante sau rebele, poate fi efectuata o noua administrare dupa un interval de 3 zile.

Lomexin 1000 mg
Pentru tratamentul candidozei, doza recomandata este de 1000 mg nitrat de fenticonazol (o capsula vaginala moale Lomexin 1000 mg), in administrare unica, seara inainte de culcare. In cazul micozei recidivante sau rebele, poate fi efectuata o noua administrare dupa un interval de 3 zile.
Pentru tratamentul infectiei cu Trichomonas vaginalis, asociata sau nu cu Candida albicans, doza recomandata este de 1000 mg nitrat de fenticonazol (o capsula vaginala moale Lomexin 1000 mg), in administrare unica, seara inainte de culcare, urmata, daca este necesar, de o a doua administrare a 1000 mg nitrat de fenticonazol (o capsula vaginala moale Lomexin 1000 mg) dupa un interval de 24 ore."

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Multumesc mult de tot!
M-ai mai lamuritlaughing

6 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Hello, draga mea! Ai citit prospectul? Ar trebui să găsești acolo toate detaliile și îndrumările de care ai nevoie. Medicul nu ți-a dat și o schemă de tratament? Tot ce-ți pot spune sigur este că ovulele vaginale se introduc în vagin după ce te-ai spălat, seara, fix înainte de culcare pentru a nu se scurge afară conținutul topit. Multă sănătate îți doresc!

| anonim_4396 explică (pentru AnotherGirl):

Mi s-a spus ca mi se va explica la farmacie dar nu prea am inteles...

| anonim_4396 explică (pentru AnotherGirl):

Pe prospect scrie sa le iau asa cum mi-a spus medicul...

| AnotherGirl a răspuns (pentru anonim_4396):

Citește prospectul integral, orice medicament are indicații de folosire în prospect. Poate te ajută și comentariul lui Daniel. happy

| anonim_4396 explică (pentru AnotherGirl):

Mumtumeschappy