| crista18 a întrebat:

Am limba alba(doar in partea superioara). Am incercat sa o curat cu periuta(acea parte speciala) dar nu a avut nici un efect. Apoi am incercat cu lingura dar a 2 a zi dimineata era la fel. Dimineata, sau de obicei dupa ce ma trezesc am o respiratie greoaie, urata(desi nu am carii si dantura e curata) si un gust usor amar. Cum pot sa scap de problema asta? Stiti ceva tratamente naturale sau ceva ce pot lua de la farmacie fara prescriptie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Dimineata, tine in gura ulei de masline, timp de 10 min., apoi scuipa-l si clateste gura cu ceai de musetel. Vei fi uimit de rezultat.

| onasis1961 a răspuns:

Dacă ai luat antibiotice în ultimul timp, asta e cauza.Mergi la medicul de familie pentru reţetă:

| stepfania a răspuns:

De obicei gustul amar in gura e din cauza fierei.se trateaza doar cu medicamente de obicei amoxicilina.mie asa mi-a recomandat medicul.sar putea sa ai si o ciuperca pe limba, iar pentru asta se ia nistatina.eu iti recomand totusi sa mergi la medic.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

S-ar putea sa fie vorba despre candida albicans! pana ajungi la medic, incearca glicerina boraxata cu nistatina! nu este scumpa si este foarte buna pentru problemele usoare ale cavitatii bucale! nu are efecte adverse! te dai in gura de cel putin 3 ori pe zi... face minuni, crede-ma! multa sanatate iti doresc!

| QuasarNT a răspuns:

Intreaba la farmacie ce tratament iti poate da pentru o "limba incarcata", din cate stiu acesta este termenul de specialitate. Sper ca te-am ajutat, o seara frumoasa!