| octi23 a întrebat:

am nevoie de niste sfaturi. Este vorba despre o problema stomatologica. Dau funda
De trei ani port un aparat dentar. Am un canin crescut din gingie peste incisiv care nu prea are loc. In acesti ani, medicul ortodont a reusit sa realizeze un spatiu de 2, 3 mm si sa imi indrepte restul dintiilor deorece erau putin strambi. Timp de 8 luni medicul a incercat varianta cu gumitele din plastic, deorece am si pe dantura de jos aparat, pentru a muta molarii. A reusit acest lucru, dar totusi, in 8 luni. In momentul de fata am trei solutii, dat fiind faptul ca stau de trei ani cu aparatul si nu il mai suport.
1. astept inca 2-3 ani, pentru a face loc caninului, mutand dinte cu dinte, pentru a-l cobori, si a-l aseza la locul lui,
2. mi se scoate premolarul, si atunci procedura nu ar mai dura decat 1 an- 1 an si jumatate, dar dupa cum mi s-a spus voi avea probleme cu muscatura si va fi usor asimetric
3. mi se scoate caninul, spatiul de acolo fiind foarte mic, dar usor vizibil din pacate.
As vrea sa scap cat mai repede de aparat. Din acest motiv nu inclin spre prima varianta, ci spre ultima. Totusi, medicul ortodont a spus ca nu ar dori sa mi se scoata caninul, deoarece este considerat malpraxis.
Va rog frumos ajutati-ma in aceasta privinta. Am nevoie urgent de ajutor si de sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pyma a răspuns:

Din câte știu eu, nu este deloc indicat să scoți caninul (nu lucrez în domeniu, am o problemă asemănătoare și îți spun din ceea ce aflat și din ce am citit pe internet).
Sincer, în cazul în care până acum nu ai fost și la alți medici, îți recomand să o faci. Întotdeauna este indicat să ceri și o a doua, chiar și o a treia părere, mai ales când nu ești convinsă sau mulțumită de cea inițială. Caută pe net despre medicii ortodonți buni din orașul tău și du-te la consultație.
Părerea mea e că cea mai bună soluție ar fi scoaterea premolarului, se face loc pentru canin și în mai puțin de un an se așază în locul acestuia.
Mi se pare mult 3 ani, eu din ce am citit pe net nu am găsit pe nimeni să poarte aparatul atât de mult timp. Poate greșesc, dar mă îndoiesc.
Sper să găsești cea mai bună soluție happy.

| octi23 explică (pentru pyma):

Nu, nu gresesti. Cazul meu, este un caz relativ usor. Am vazut pe net alte cazuri mult mai grave, de genul ca nu le crescuse deloc caninul, acesta ramanand in os, iar caninul de lapte era inca la locul lui. Asa ca se poate si mai rau, dar totusi in acel caz, persoana respectiva a stat doar 18 luni cu aparatul, nu 36 ca mine si nu s-a rezolvat inca nimic.
Am cerut pana acum parerea a 4 medici. Toti vor acelasi lucru sa mutam dinte cu dinte, iar eu exclud posibilitatea aceasta deoarece nu mai sunt dispusa sa mai stau nici macar un an cu aparatul.
Peste cateva zile ma voi intalni cu o doctorita, pe care sper sa o conving sa imi scoata caninul.Alta solutie nu prea am, deoarece nu as vrea sa stau cu un colt ca de vampir in gura.
Ms muuuuult. laughing

| pyma a răspuns (pentru octi23):

Nici măcar unul dintre acei medici nu ți-a propus să scoți premolarul?
Eu am o prietenă care avea ambii canini peste incisivi, nu aveau loc deloc, i-a scos doctorița premolarii și urma să poarte aparat mobil să tragă caninii în locul lor. Ea nici măcar nu a purtat aparatul, îl are și acum, piesă de muzeu laughing, iar caninii i s-au așezat singuri. Nu perfect că na, nu a urmat indicațiile și nu a purtat deloc aparatul, dar a mers.

| octi23 explică (pentru pyma):

Chestia cu premolarii mi s-a propus, dar mi-a spus ca mai dureaza inca un an.
Dar uite, ideea asta cu aparatul mobil nu mi-a propus-o nici un medic. Si crede-ma ca daca ar face-o as accepta-o, pentru ca eu de la inceput am vrut aparat mobil, dar au spus ca pentru problema mea nu se poate. Aparatul mobil este mai usor de purtat, este mai discret si are avantajul ca poti sa il scoti oricand, si asta imi place.
Sper sa rezolv situatia in cel mai scurt timp.
Si apropo, foarte tare prietena ta laughing

| pyma a răspuns (pentru octi23):

Orice decizie ai lua, cântărește bine opțiunile. Și consultă-te și cu părinții și cu prietenii apropiați, îți pot oferi niște argumente la care nu te-ai gândit.
Mult noroc! happy

| octi23 explică (pentru pyma):

Crede-ma ca de aproape 2 luni discut cu parintii, iar ei imi spun ca nu sunt stomatologi si ca trebuie sa ascultam doctorii. Dar pe de alta parte, nu se impotrivesc deloc deciziei sa mai stau 2-3 ani cu aparatul. Nu stiu ce sa mai fac.
Mersi happy

| octi23 explică (pentru octi23):

Buna, am revenit cu vesti. Am fost la stomatolog, nu la ortodont. D-na stomatolog mi-a dat o speranta cum ca ar fi o solutie. Sa imi scoata premolarul, iar apoi imediat sa imi puna un aparat mobil, pe care l-as purta doar noaptea si ar trebui sa stau cam inca 1 an si jumatate. Eu sunt foarte multumita cu aceasta varianta, insa ortodonta spune ca ea nu lureaza cu aparate mobile, ca ea nu este adepta acestora si ca ea crede ca ele nu rezolva nimic. Deci, ortodonta aceasta nu vrea sa imi puna un aparat mobil.
Stomatoloaga a spus ca sub nici o forma scoaterea caninului, deoarece dezechilibreaza toata dantura, fiind un dinte foarte important si in timp s-ar putea sa am probleme grave. Am inteles acest lucru, dar in momentul de fata imi doresc doar un aparat mobil. Va rog am nevoie urgenta de sfatuuuuri... Multumeeesc muuuult

8 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Decât să-ți scoți caninul mai bine îți scoți aparatul. Văd că ești dispusă să ai un spațiu liber doar ca să-ți dai jos aparatul deci la fel de bine ai putea să ți-l dai jos și să lași caninul strâmb și asta e.
Și eu am avut aparat dentar 3 ani și după ce m-am certat cu dentista, am avut grijă să-i aduc la cunoștință nivelul de inteligență și să le spun și restul pacienților cum e de fapt, m-am dus la altă detistă să îmi scot aparatul, aia mi-a zis că în 2-3 luni se rezolvă cu totul dantura dacă mai țin aparatul dar am zis că nu-l mai suport și gata, l-am dat jos deși caninul a rămas puțin strâmb.
Eu zic să-ți păstrezi toți dinții chiar dacă sunt strâmbi decât să îți rămână spațiu, până la urmă dacă te răzgândești poți oricând să-ți pui aparat la loc dar dintele nu îți mai crește.

| octi23 explică (pentru FucktheSystem):

Degeaba scot aparatul fara canin, pentru ca as avea ca un colt de vampir in gura. Caninul nu a crescut pana jos, din pacate. Eu as vrea sa imi scot caninul, si ar ramane o gaura de vreo 2-3 mm. Asta e.
Problema este ca doctoriul stomatolog nu ma intelege si el vrea sa mai stau 2-3 ani cu chestia asta de fier in gura.
Ms muuuuult pentru raspuns. laughing