| foreveryoung10 a întrebat:

Am o intrebare...Deci: Ieri am luat acel vaccin care se ia la 14 ani.Si.spre seara a inceput sa ma doara foarte tare acel loc si inca durerea persista. In acel loc s-a umflat putin ca si cum ar fi un cos si ma arde.S-a infectat sau? Si e normal sa ma doara atat de tare? Multumesc anticipat si fundita :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ishallhelpyou a răspuns:

Daca nu ai tinut muschiul relaxat cand l-ai facut, cam asta patesti (am patit si eu - durea ca naiba si s-a umflat, dar la cateva zile a trecut).
Pune o compresa cu apa rece sa mai calmezi durerea, daca nu te lasa deloc in perioada urmatoare, iti recomand sa mergi la un medic specialist!

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Vaccinul se face, nu se ia! Pastilele le iei!

| R0R0 a răspuns:

Mai intai nu il atinge cu mana libera. (nici nu stii cate bacterii poti avea pe ea)
Poti sa pui apa rece pe locul acela.
Daca durerea persista, te sfatuiesc sa mergi la un medic.

| Kapss a răspuns:

Sau ce ar fi sa mergi frumos la medic maine dimineata daca nu te simti ok si esti speriat.
Orice problema are rezolvare, nu fi panicat. Anunta-ti si parintii si vezi ce0i de facut. Eu zic totusi sa vezi sfatul medicului, e mult mai bine decat sa actonezi dupa spusele altora sau ce gasesti pe net.
Sarbatori Fericite! Be happy!

| foreveryoung10 explică (pentru Kapss):

Daca ar fi fost ceva ...ar fi trebuit sa am febra.Ma rog, asa mi-a zis medicul.Si am mai auzit multa lume ca aveau dureri dupa acest vaccin.Btw ...sunt fatalaughing)))))

| Kapss a răspuns (pentru foreveryoung10):

Scuze laughing))

| CrissuMv a răspuns:

Va trece, asta se intampla la multe persoane.