Întrebare recomandată | ukukuku a întrebat:

Buna!:* am o mare rugaminte si nevoie de ajutorul vostru!happy Deciii vreau sa slabeschappy. nu vreau sa i-au ceva tratamentehappy orice in afara de pastilehappy
FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Fara dulciuri sau sucuri acidulate sau energizante, fara cina mai tarziu de ora 19, fara paine sau fainoase, miscare cat mai multa...
In schimb poti manca cat vrei alimente cu calorii negative, alimente care, ca sa le digere organismul, consuma mai multe calorii decat au ele.
Uite un link cu asa ceva, dar sunt multe pe net:
http://www.sfatulmedicului.ro/......ative_6430

| Cosmin86 a răspuns (pentru Elianna):

"fara cina mai tarziu de ora 19" e prea devreme ora 19 pentru ultima masa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sport, mult sport, fara dulciuri, sucuri, prajeli, paine, paste

| Cosmin86 a răspuns:

1. invata sa mananci :

http://www.getfit.ro/......abire.html

2. invata sa-ti organizezi mesele ( fara aberatii de genul nu mai manca dupa ora X sau Y )

3. Fa sport, exercitii CARDIO, aerobe, NU ABDOMENE.

Pe scurt : alergat, inot, bicicleta, etc., dar ca lumea, de 3-4 ori / saptamana, cam 1 ora fara pauza.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru tputputpu123):

Si care e problema? Exista exercitii "aerobe" si "anaerobe", nu vad greseala.

http://www.profitness.ro/......ermeni-/22

| Kamiichu a răspuns:

Păi, poţi să mănânci aproape orice, dar în cantităţi mici şi să nu mai mănânci nimic dupa ora 18. Nu ştiu dacă poţi, dar încearcă o detoxifiere cu un pahar de apă cu lămâie (făra zahăr) în fiecare dimineaţă şi seara, timp de o săptămână, cam aşa, ştiu asta de la un medic..asta în caz că rezişti. Faza cu: să nu mai mănânci după ora şase, slăbeşti 500 de g pe zi..asta înseamnă că într-o săptămână slăbeşti câteva kg. Eu aşa fac când pun pe mine, şi în puţin timp slăbesc. Baftă :*

| ukukuku explică (pentru Kamiichu):

O sa incerc sa nu mai mancanc dupa ora 6 si sa fac abdomene!happy nu vreau sa dau jos multe kg!happy sper sa dau macar 5happy

| iSimo a răspuns:

Incearca sa faci cat mai mult sport, sa nu mai mananci dulciuri, sa faci abdomene, genoflexiuni, incearca daca nu sa te abonezi la o sala si sa nu mai consumi multe caloriiwinking

| dailydaisy07 a răspuns:

Incearca sa mananci alimentele crude, la cuptor sau fierte. Cele mai sanatoase carni ar fi : puiul, curcanul, pestele si fructele de mare.( http://citynews.ro/lifestyle-16/pericolele-alimentelor-prajite-223172). Legume, fructe seminte(toate tipurile) bogate in fibre(http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/alimente-bogate-in-fibra). Inlocuieste sucurile gazoase cu limonada sau sucul (100% fruct) facut in casa. Bea cel putin 2 litri de apa pe zi. Nu manca nimic in afara de salata sau fructe dupa ora 18.
Ah si ultimul lucru care trebuie sa faci sunt 30 de abdomene sau genoflexiuni pe zi. Daca urmezi toate sfaturile cu siguranza vei slabi si avea un corp sanatos. Iti uraz mult noroc! ^_^

| Aayan a răspuns:

Buna! :*
Cred ca cu acesta problema ne confrutam mai multe dintre noi.
In primul rand trebuie sa iti stabilesti o alimetare sanatoasa, sa renunti la chips-uri, cartofi pai si etc; desi sunt "yumi", trebuie sa renunti la ele. Incepe sa consumi cat mai multe fructe si sa bei multa apa.
In al 2-lea rand trebuie sa faci exercitii, poti alege sa mergi la sala, sau sa alergi sau chiar si acasa poti face miscare, exercitii usoare.
Nu te astepta ca de maine gata esti 90-60-90, rezultatul dureaza si aceasta depinde numai de corpul tau si de tine, evident.
Mult succes la slabit. :*

| ukukuku explică (pentru Aayan):

Buna :* adevaru este ca nu consum chips-ruii si cartofi paihappy eu am inceput sa fac abdomene dar nu stiu cate sa facsad.

| Aayan a răspuns (pentru ukukuku):

Nu trebuie din start sa faci 1001. Incepe cu un set de 15 sau 20, fa o pauza de 5 minute si incepe iar. Cred ca ar trebui ca la inceput sa faci asta de 2 max 3 ori pe zi, adica antre-pauza. Si apoi pe masura ce trece timpul trebuie sa maresti numarul.
Dar abdomenele nu sunt singurele exercitii ce te ajuta. Si te sfatuiesc ca inainte de a face abdomene trebuie sa faci o mica incalzire.

| ukukuku explică (pentru Aayan):

Ahaa!:* dar ce exercitii sa mai fachappy ca nu am apuc sa stau in cap:-d Sincer nu am ideieestraight face

| Aayan a răspuns (pentru ukukuku):

Nici nu.ti recomand sa stai in cap. Stai calma.
Iti dau cateva link-uri care sper ca te vor ajuta :
http://www.eva.ro/......33311.html
http://cum-sa-slabesti.savy.ro/......i-abdomen/

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aayan):

De fapt abdomenele nu te ajuta aproape deloc, pentru slabit ai nevoie de exercii aerobice NU anerobice cum sunt abdomenele.

Iar abdomene se fac o data pe saptamana, maxim de 2 ori ( asta daca nu vrei sa-ti faci praf coloana in zona lombara ).

| Aayan a răspuns (pentru Cosmin86):

Dragu meu? Pe mine m-au ajutat. Eu am spus din experienta mea.
Daca nu.ti convine fa bine si treci peste comentariile mele. Multumesc anticipat.

| Dennii14 a răspuns:

Buna... Poti sa incepi pentru inceput sa mananci de 5 ori pe zi si sa mananci foarte putin de fiecare data. Des si putin... Sa te abtii de la dulciuri, chispuri. Mancaruri de la fast food. Seara sa mananci doar fructe. Eu asa am facut si am slabit vreo 8 kg intr-o luna jumate (P.S. am 14 ani).

| Woman2Womanro a răspuns:

Inlocuieste pastilele cu sport. Renunta la dulciuri si alimente foarte grase. In rest, multe fructe, legume si carne slaba. Chiar si la cura de slabire trebuie sa ai o alimentatie variata, care sa asigure nevoile organismului tau.

| PikachuPufos a răspuns:

Mananca regulat doar trei mese pe zi, renunta la dulciuri. Paine ar fi necesar sa mananci doar la pranz daca chiar e nevoie, si opteaza pentru cea neagra sau daca ai masina, ca mine, fa-ti neagra ca e mai buna

| AddaElly a răspuns:

Dimineata inainte sa mananci sa faci 40-60 abdomene.
Dimineata o cana de lapte cu o portocala
la 10 o felie de paine neagra cu nezel de pui ori de curcan
La pranz salata cu piept de pui sau piept de curcan si un iaurt
Salata sa fie din rosii castraveti salata si ridiche
La 4 un fruct
Si seara la fel ca la pranz
Asta a mancat prietena mea timp de 4 luni ..si a slabit mult
:*

| rezervatro a răspuns:

Cred ca toate retetele de slabire de pe net sau de la TV ar fi prea complicate in cazul tautongue. dar cred ca trebuie sa te ambitionezi sa nu mai consumi alimente bogate in grasimi sau cele cu multe calorii-> asta ar fi cea mai buna reteta...acum, depinde doar de tine

| Condurache_Andreea_1998 a răspuns:

Eu am slabit in 2 saptamani 1 kilogram. sport cate jumatate de ora pe zi si fara dulce si fara paine.doar un kilogram am slabit si l-am pus inapoi ca m-am lasat...m-am plictisit de programul asta tampit sad e trist sa fii gras, dar daca esti plinut nu te obosi prea tare.fa-ti un program lejer de 15 minute zilnic sport.

| All3xXxXx a răspuns:

Pe cat de complicat suna pe atat de usor este.Ar trebui sa ne dai mai multe detalii despre tine.In primul rand inaltime si greutate apoi varsta.Cat esti sau nu de ambitioasa(fi sincera) si daca ai mai incrcat diete sau chesti de genul acesta.

| adyadytza20 a răspuns:

Nu mai manca paine