| emyly97 a întrebat:

Buna TPU am si eu nevoie de ajutorul vostru vreau sa slăbesc câteva kg pana in august si nu stiu cum sa fac mă ajutati voi dau funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdevărulGolGoluţ a răspuns:

Cel mai bun sfat care ti-l pot da... Mananca tot ce vrei, regulat si du-te si alearga 1 ora, 2 pe zi, in fiecare dimineata... Vei slabi si mai mult si mai repede decat crezi big grin Mult noroc happy

8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Solutia cea mai sigura de a slabi si totodata de a invata sa te si mentii pe termen lung (ca sa nu te ingrasi la loc dupa ce ai tinut dieta) ar fi sa slabesti cu ajutorul unui medic nutritionist. http://www.i-medic.ro/clinica/clinica-de-nutritie-kilostop

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| emyly97 explică (pentru bursuc001):

Am 17 ani 1, 68 m si 95 de kg nu mănânc dulciuri si mănânc regulat am încercat tot felul de diete si am fost si la sala nu stiu ce s mai fac

| bursuc001 a răspuns (pentru emyly97):

Din PĂCATE, în cazul tău, este vorba de Obezitate (clasa 1) :(

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 60, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 35 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 35 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală & aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

De asemenea, ar fi INDICAT un control endocrinologic pentru a exclude o afecţiune a tiroidei!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......oidei_5488

O seară/noapte frumoasă.

| UnNumeCaToateAltele a răspuns:

Alearga,cel mai frumos mod de a slabi, plus faci si picioare..si opreste-te din dulciuri. Mergi si alearga 2 ture de stadion si avanseaza tot asa. happy O sa ai rezultate.

| aluminiu a răspuns:

1) Practica sport in fiecare zi.
2) O dieta cat mai sanatoasa.

| XStephanieX a răspuns:

Incerca sa nu mai mananci deloc dulcuri sau daca chiar iti e pofta poti manca putina ciocolata neagra, si sa iesi la alegrat macar 20-30 de minute in fiecare seara, mai poti face tot felul de exercitii : abdomene, extensii, genoflexiuni, aerobichappy si nu manca seara dupa ora 6.

| Ştefan71825936 a răspuns:

Pai trebuie sa mananci sanatos fructe legume si sa nu mananci mancare cu grasime multa. Si trebuie sa faci miscare in fiecare zi.