| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Buna, am o problema, cand vin de la munca, si ma descalț, nu mai Poti sta in camera, problema cred ca se subintelege, imi miros picioarele oribil, de spalat ma spal in fiecare zi de 2ori, dar tot imi miros, ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mirosul puternic ale picioarelor transpirate este cauzat de transpiratie insuficienta si ciupercile si microbii care-si gasesc un mediu prielnic.

Cumpara un flacon mic (200ml) de spirt sanitar (Mona sau Ana).
In acest flacon dizolva 2 lingurite cu varf de salicil alimentar (conservant), la fiecare utilizare.
Lasi o zi sa stea la temperatura camerei, scuturand bine flaconul la intervale de 1-2 ore.

Dupa o zi de dizolvare iti stergi pielea piciorului cu spirtul preparat, dupa care inmoi bine o carpa si stergi interiorul tuturor pantofilor si papucilor pe care le folosesti, lasandu-le umezi. Pantofii din piele trebuie incaltate si umblat in ele, sa preia bine forma piciorului.

Piciorul stergem cu spirt zilnic, inainte de fiecare incaltare, respectiv si seara inainte de culcare.
Pantofii le stergem odata pe saptamana.
Folosesti DOAR ciorapii de bumbac sa poata transpira piciorul si trebuie schimbati zilnic! Dupa folosire este indicat sa fie fierti.

Acest ratament dureaza aproximativ o luna (poate si mai mult), dar scapi de ciupercile urat mirositoare. happy

| BuLaNNNeL a răspuns:

Sterge-ti incaltamintea zilnic cu spirt. Inmoi o carpa in spirt si stergi interiorul incaltamintelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba.microbii si bacteriile, blah, blah se afla in incaltaminte, spal-o pe aia si nu mai ai probleme.
Am auzit ca o poti baga la congelator sa inghete si nu mai are nimic. happy
Oricum, sunt o gramada de tips & tricks pe internet.

| Socke a răspuns:

Poti sa te duci si la dermatologist. picioarele miros la oricine, aproape mereu mai nasol. exista si spray-uri speciale la farmacie.Incearsca sa-ti schimbi in fiecare zi sosetele.
Exista si o posibilitate sa suferi de Hiperhidroză. Este asociata deseori cu o calitate scăzută a vieții din perspectiva psihologica, emoționala si sociala.(nu stiu cum stai la capitolul asta) Transpirația excesiva poate afecta întregul corp, sar de obicei l tălpile, palmele, axilele sau fata.Deobicei Hiperhidroza apare in perioasa adolescentei si ramane pentru toata viata sau dispare.
Poti sa incerci sa folosesti si antiperspirante(de exemplu Odaban).
In cel mai rau caz mergi la doctor, la dermatolog.

| Myky_Mihaela_1998 a răspuns:

Incearca sa iti iei niste pernute speciale pentru asta sau sunt si niste spary.uri