| emilia21 a întrebat:

Buna am o problema de 3 zile mi s-a umflat fata, din cauza unui dinte din fata, azi am fost la doctorul stomatolog si mi-a zis ca am puroi, si maine trebuie sa ma duc sa mi-l scoata ca sa iasa tot puroiul si sa nu ma mai doara, si ca fata sa se dezumfle, eu nu stiu ce sa cred.chiar este necesar sa-mi extraga dintele? mai mult ma gandesc daca ma va durea, la extractie? isi va face efectul anestezia locala de care mi-a zis! Eu sunt putin c-am fricoasa de obicei cand e vorba de scoaterea unui incisiv.si nu stiu ce sa fac ca sa nu ma gandesc maine la cea ce urmeaza!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Eu din cate stiam nu este bine sa ti-l scoata cat timp este infectat pentru ca poti face septicemie.Si eu am avut puroi la un dinte si a zis ca trebuie scos dar nu cand are puroi, ci dupa ce am urmat un tratament cu antibiotice mai multe zile.

6 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Cum doamne dumnezeule [ sau allah laughing)) ] sa iti scoata dintele. trebuia sa iti dea antibiotice sa ti se dezumfle si apoi sa vada ce a provocat asta [ poate un nerv mort si infectat].

| Lorien_2084 a răspuns:

Inainte de toate, nu are voie sa-ti faca extraxctie pe puroi. Va trebui sa iei cateva zile antibiotice, pentru a scapa de puroi. Abia apoi se trece la tratarea dintelui (nu musai extractie).

| emilia21 explică:

Am 3 zile de cand iau antibiotic, dar inca nu sa dezumflat, si mi-e frica ca stiu ca va durea chiar si cu anestezia aia.

| emilia21 explică:

Asa mi s-a spus ca trebuie scos, dar nu mi-au facut nici un film la dinte sa vada daca e distrus, doar a decis.ca trebuie scos. in orice caz nu voi merge la acel doctor, voi consulta altul, nu pot face acel lucru si la urma sa patesc ceva mai grav, astept sa se traga unflatura inca vreo doua zile.

| controlled a răspuns:

Hmm sper sa nu te sperii.Ghinion daca nu-si va face efectul anestezia deoarece e ca si cum ti-ar baga toate sculele alea pe "viu" laughing si da e necesar deoarece puroiul se afla pe langa nerv si in zona lui, de la asta si durerilewinking Sper sa-ti fie bine...nu vreau sa-ti detaliez ce va fi acolo pentru ca apoi sigur n-ai sa te mai duci asa ca mai bine lasa sa crezi ca doctorul iti va da o acadea si-ti va promite ca va fi bland laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nici nu ai inteles bine, poate ca trebuie sa-ti desfunde canalul ca sa iasa puroiul, nu sa-ti scoata dintele. Dupa cate stiu eu dintele NU se scoate cand are puroi, intai se trateaza si mai e o chestie dintele se scoate NUMAI daca are radacina distrusa.(posibil sa gresesc dar nu cred)