| Omis a întrebat:

Buna, am o problema de care, din cate mi-am dat seama, nu mai scap si m-am gandit sa v-o impartasesc si voua, poate ma puteti ajuta in vreun fel.
Acum in jur de 3 saptamani am racit la ovare. Probabil stiti unii dintre voi senzatia aceea nasoala in care simti ca trebuie sa mergi non-stop la toaleta, desi nu faci nimic. Nu am mers din prima la ginecolog, ci am incercat sa scap singura de asta prin ceaiuri de coada soricelului si bai de sezut, insa nu am reusit, decat pe moment. Intr-un final, dupa vreo 3 zile de la inceputul racelii am mers la ginecologul meu, care mi-a facut un eco si un Papanicolau. La eco s-a observat un lichid imprastiat in burta si o rana pe col, si pentru asta mi-a prescris un tratament cu antibiotic, de la care, mi-a spus medicul, s-ar putea sa fac candida, si asa a si fost, iar pentru testul Papanicolau urma sa revin peste cateva zile pentru rezultat. Asa am si facut, am revenit peste 3 zile, iar medicu' ginecolog mi-a spus ca rezultatele nu au iesit prea bine, Papanicolau mi-a iesit CIII si mi-a spus ca am o infectie, un virus cu transmitere sexuala, si anume HPV, probabil unii sau unele dintre voi stiu. Mi-a prescris inca un tratament, pe care il voi lua impreuna cu iubitul meu si voi merge din nou, impreuna cu el, la alte investigatii mai complexe.
Ok, acum eu v-a povestit detaliu cu detaliu, pentru ca asa am considerat, avand in vedere ca vreau un raspuns cat mai corect la ceea ce urmeaza sa va intreb. Problema e ca eu inca nu am scapat de raceala, de acea senzatie stresanta de a merge la toaleta si nu inteleg de ce?! Inca sunt la primul tratament si iau pastilele la ore fixe mereu, nu am ratat nici macar o zi, cel de-al doilea tratament il voi lua dupa ce imi va trece menstruatia. Insa nu inteleg de ce nu mi-a trecut inca raceala. Am mai fost racita la ovare si nu m-a tinut niciodata atat de mult, cel mult o saptamana. Norocul meu e ca nu simt intruna asta, ca altfel cred ca as lua-o razna, m-as urca pe pereti. Dar apare asa, din senin si nu mai suport. De teama nici nu prea mai ies din casa, mai ales ca afara deja incepe sa fie destul de frig. Si in casa nu mai pot umbla in pantaloni scurti ci trebuie sa am pantaloni lungi pe mine, ca daca nu, iarasi simt acele alarme false de mers la toaleta. Vreau sa stiu ce pot face ca sa scap de asta? Am inteles de la cineva ca baile de sezut calde/fierbinti nu sunt bune, iar pe mine asta ma ajuta cel mai mult, insa acum nu stiu ce sa mai fac.
Din cauza panicii pe care mi-am luat-o la aflarea rezultatelor, nici nu am pus toate intrebarile care ar fi trebuit puse ginecologului, abia dupa ce am iesit mi-am dat seama.
Asa ca va rog pe voi, cei care sunteti in cunostinta de cauza, sa ma ajutati cum puteti, v-as ramane recunoscatoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Din ce ai detaliat tu mai sus s-ar putea sa nu fie problema cu ovarele ci sa fie o problema aparuta la nivel renal. Exista mai multe afectiuni care vizeaza sistemul excretor si care dau astfel de simptome. In momentul in care urinezi te pisca? Daca raspunsul la intrebare este afirmativ atunci cel mai probabil ai o infectie urinara care necesita tratament adecvat. In prima faza, in cazul unei infectii urinare, trebuie administrate medicamente antiseptice precum Urinal Akut iar daca dupa acest tratament nu iti trece trebuie trecut pe tratament cu antibiotice ( Nolicin, Ciprofloxacin si multe altele asemena). Ar fi bine totusi sa iti faci si niste analize precum urocultura si un sumar de urina pentru a vedea daca este vorba despre o infectie urinara.

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

SEnzatia de a merge la toaleta este o infectie urinara, care se trateaza la emdicul de familie sau la internist. Nu are absolut nici o legatura nici cu ovarele, nici cu colul uterin. Boala nu o sa se vindece daca te tratezi de probleme ginecologice.
In alta ordine de idei, rana pe col de care spui este ceva foarte serios. Un Pap de tip 3 indica suspiciounea unei leziuni precanceroase. Trebuie, independet de infectia urinara, sa te investighezi si sa afli ce tulpina de HPV ai (fenotipare HPV). Daca ai o tulpina cu risc mare de cancer sau daca dupa tratament rana nu se vindeca corect, va trebui sa iti scoti rana de pe col (operatie cu laser) si apoi sa faci in cel mai scurt timp posibil un copil (daca vrei unul), pentru ca este probabil sa fii nevoita destul de curand sa apelezi la o interventie chirurgicala mai ampla pentru a evita ceva mai grav. Daca rana se vindeca, atunci vei ramane doar in supraveghere ginecologica, de asemenea cu indicatie de a avea un copil in urmatorii 2 ani, pentru a preintampina posibilitatea de a-ti pierde capacitatea de a avea copii inainte de a avea o sarcina.
Asadar tu ai doua probleme: o infectie urinara acre nu are nici o legatura cu ginecologul si nici cu organele genitale si care trebuie tratata la medicul de familie in cel mai scurt timp si o leziune suspecta pe col care trebuie urmarita cu cea mai mare seriozitate fiindca are un potential distructiv urias.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Aş cera şi o a doua opinie.
Plus o analiză mai detaliată pentru determinarea tulpinilor de HPV cu care te-ai pricopsit.

| Omis explică (pentru mihai69):

Am si spus ca voi mai merge inca o data pentru niste analize mai complexe, nu mai tin minte cum se numesc, stiu doar ca mi-a spus ca nu exista decat un singur aparat in toata tara, si acela e la Bucuresti.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Poti da mai multe detalii privind tratamentul pe care il iei?

| Omis explică (pentru iulian1302):

Tratamentul consta in antibiotic Ciprinol + probiotic OptiBac Probiotics, Ketonal Duo 150 mg, supozitoare Ketomag 100 mg si Canesten Gyn 200 mg comprimate vaginale

| iulian1302 a răspuns (pentru Omis):

Ciprinol este un atibiotic care are ca substanta activa ciprofloxacina si e bun si el. Totusi fa-ti si o urocultura si un sumar de urina!

| Dumitru_Doru_1953 a răspuns:

De HPV se scapa pe cai naturale (imunitate), in 7-10 luni, eu stiam ca nu exista tratament. Am avut si eu. Sunt foarte multe tulpini ceva spre suta, unele sunt periculoase. Mai cauta pe net despre HPV (Human Papiloma Virus). In rest, despre raceala nu stiu ce sfat sa-ti dau

| Omis explică (pentru Dumitru_Doru_1953):

Da, sunt pana la 100 de radacini, iar unele sunt periculoase, si am intrebat-o daca cu tratament adecvat voi scapa de acest virus si mi-a spus ca da, insa mai sunt si exceptii, in care, la unele femei nu da roade tratamentul, asa ca e necesara o atentie deosebita toata viata. Insa eu sper sa reusesc sa ma fac bine cu tratament, Doamne ajuta!

| Dacu_Otilia_1987 a răspuns:

Iti zic din ce am patit eu...cred ca ai cistita, adica de aia te duci des si faci doar cateva picaturi.Cistita se ia si daca te duci dupa cineva la toaleta care are asa ceva, microbii se raspandesc in aer.asa am luat eu, era inposibil sa racesc altfel In mijlocul verii.trebuie sa bei cat mai multe lichide, pentru ca asa o sa elimini microbul, asa se curata cand te suci des.dar trebuie sa iei si antibiotic urinal sau ce mai sunt acum pentru asta.e bun si ceaiul urinal dar trebuie sa bei des ca sa se elimine.eu am incercat cu ceai, dar imi revenea dupaa trei zile.deci esti racira la vezica si nu la ovare