| anonymoussssssssssssss a întrebat:

.am o problema! Deci. in 1 decembrie aveam freba aproape 40, tuseam mult ( sec ) nu puteam respira. M-am dus la doctor mi-a spus ca e o viroza. Altul mi-a zis ca am bronsita acuta. Am inceput sa iau antibiotice pentru ca s-a agravat. dupa aia am facut herpangina. faceam gargara cu bicarbonat..ma durea gatul ingrozitor. Si am facut pana la urma pneumonie. Am stat in spital 11 zile cu gentamicina, paracetamol si altele. In 20 decembrie m-am externat si mi-a trecut tusea, freba, herpangina si pneumonia. Dupa un timp am inceput sa tusesc iar si mi-au aparut niste "membrane" albe la amigdale. M-am dus iar la doctor si am lipsit de la scoala in total o luna si ceva... In 12 ianuarie m-am dus iar la scoala si eram bine... Acum iar am facut febra 38, 5 si mi-au aparut tot niste membrane albicoase.Ce sa fie? Este un virus care dispare foarte greu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca ar fi bine sa ceri si parerea unui alt medic, ori trebuie tratament intens pentru infectie, cel mai indicat ar fi sa ceri o reevaluare a analizelor...
Nu te juca!
O zi buna si multa sanatatehappy

| untu a răspuns:

Ai o faringita streptococica acuta! Citeste la ...acuta_475. Anunta medicul de familie ca sa te consulte si sa spui ce diagnostic ai si sa va prescrie medicamentele potrivite! Insanatosire grabnica! Multa sanatate va doresc!

| anonymoussssssssssssss explică (pentru untu):

Nu merge link-ul.

| untu a răspuns (pentru anonymoussssssssssssss):

Da,ai dreptate am verificat si eu! pagina inexistenta, dar e foarte ciudat!

| vreausafiecaminesaudeloc a răspuns:

Buna! Si eu sufar groaznic de la sfarsitul lui septembrie. Atunci am facut puroi pe amigdale adica acele "membrane" albe de care zici. Aveam atat infectie cu microb cat si infectie cu ciuperca candida care era si in gura. Febra a ajuns la 41, aproape de limita la care se poate supravietui. Nu am fost la medic pentru ca m-a tratat o ruda am luat medicamente gen nurofen, antibiotice ca zinnat, amoxiclav, clindamicina, antifungice contra ciupercii cum ar fi fluconazolul si am facut injectii cu gentamicina. M-am agravat 2 saptamani apoi alte 2 saptamani m-am ameliorat. Pe la inceputul lui noiembrie eram pe picioare cat de cat. Apoi la inceputul lui decembrie am facut herpangina cu tuse si febra aproape 40 cum zici tu si am luat iar antibiotice. Mi-au trecut febra si bubele din gat in 10 zile dar am ramas cu tuse care ma facea sa nu mai pot respira vreo 3 saptamani. Pe la sfarsitul lui decembrie am facut o infectie la stomac care a dat niste simptome si in gat adica niste bubite rosii si am luat un antibiotic pentru stomac vreo 10 zile si mi-a trecut. Tusea tot dispare cateva zile apoi apare cateva zile. De atunci pana acum tot apare si dispare. La fel si durerile si bubele din gat cand apar cand dispar dar nu a mai fost nevoie sa iau antibiotic semn ca corpul lupta singur cu microbii pentru ca in tot acest timp am luat pastile de imunitate gen echinaceea, bronhovaxon sau propolis. Febra mai fac cateodata dar nu depaseste 38 cu ceva si apare la fel din lupta corpului. Eu am avut o depresie imunitara profunda din niste cauze mai complicate si corpul meu nu mai putea lupta deloc cu microbii. Probabil si tu ai o depresie imunitara si trebuie sa iei pastile de imunitate, sa te odihnesti, sa mananci bine, sa nu te stresezi, sa ai o igiena buna, sa nu fumezi, sa nu bei foarte mult, sa nu te droghezi, sa nu te expui prea mult la frig, la curent, sa nu inghiti aer rece. Iar cand iti apar semnele unei infectii sa le tratezi imediat sa nu mai ajungi sa te internezi in spital ca in spitalele din Romania mori cu zile. Daca adopti stilul de viata pe care ti l-am zis si iei pastilele de imunitate si totusi nu-ti revii cu imunitatea macar putin in cateva luni verifica daca nu ai SIDA sau leucemie sau altceva foarte grav. Eu nu stiu ce varsta si ce stil de viata ai ca asta conteaza mult. Eu am 19 ani si o viata foarte dezordonata nu respect mereu regulile de igiena si fac unele excese de aceea am astfel de probleme. Analizeaza bine situatia ca sa intelegi ce ai si din ce cauza ai pentru tu iti cunosti corpul cel mai bine. Iti doresc multa sanatate!

| vreausafiecaminesaudeloc a răspuns (pentru anonymoussssssssssssss):

Esti la varsta de trecere de la copilarie la adolescenta iar la aceasta varsta se produc multe modificari in corpul tau iar pentru a realiza aceste modificari corpul consuma multe resurse. Daca esti o persoana mai firava insa, corpului nu-i mai raman resurse sa lupte cu infectiile care ataca corpul. Este bine ca imediat ce faci febra si ai puroi in gat adica membranele acelea sa mergi la medic sa-ti administreze tratamentul corespunzator pentru a nu ajunge in spital pentru ca in spital sunt niste microbi foarte periculosi care sa gasesc doar in spital si o internare in spital ti-ar putea face mai mult rau decat bine. Chiar daca ai de facut injectii mai bine chemi o asistenta de la spital acasa sau mergi la spital doar la orele cand trebuie facut tratamentul dar nu te internezi. Daca inca mai ai febra si membrane si nu te-ai dus la medic du-te urgent. Cand iti trece aceasta problema pe care o ai acum sa incepi sa iei pastile pentru imunitate. Iti intrebi medicul de familie ce pastile pentru imunitate poti lua si cand poti incepe tratamentul pentru imunitate si bineinteles ai grija la igiena, hraneste-te, odihneste-te, nu bea rece, nu sta in frig, nu fuma. Sper sa iti recapeti imunitatea si sa nu te mai imbolnavesti iar daca nu ti-o recapeti mergi sa faci niste analize mai complexe sa vezi daca nu ai vreo boala grava. Multa sanatate si vezi ce faci!