| anonim_4396 a întrebat:

am o problema destul de grava:ma enervez repede din aproape orice.Asta mai exact de cand ma tot cert cu prietenul meu, nu ma mai pot contola. tip, urlu pana ma tin plamanii, plang, injur, il mai si lovesc.Scandalurile astea mi-au pus vecinii in cap, mi-au transmis prin intermediul unora ca nu sunt sanatoasa, ca numai o nebuna ar reactiona ca mine.De curand au venit si parintii mei din strainatate, ei lucreaza acolo de 8 ani, am tot fost singura acasa, acum am 22 de ani si ma cert si cu ei, nu ii mai suport, nu ma inteleg deloc, ma considera tot o mucoasa care nu are drepturi in casa. Am inceput sa ma enervez rau si pe ei, am aruncat vina pe ei pentru ce mi se intampla.Nu ma mai pot controla si mai mereu am ganduri de suicid, ma izolez de lume, prefer singuratatea. As vrea sa fiu altfel dar nu reusesc, ajung tot la nervi, tipete, urlete, ma musc de maini, arunc cu obiecte prin casa.Cum pot fi ajutata intr-un fel pentru ca simt ca nu mai rezist. Multumesc celor care au citit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Ana, in primul rand nu esti NEBUNA! Suferi in schim de o puternica depresie nervoasa, care o poti trta la un psiholog.
De asemenea incearca sa mergi si la un parinte duhovnic.
Starea aceasta provine, in primul rand ca parintii tai nu au fost langa tine atunci, cand a inceput viata ta de OM, cand ai inceput sa iesi din copilarie. Si astfel, toate problemele tale s-au adunat in tine si acum ti-a ajuns si ai inceput sa rabufnesti. De sucid, de ce vrei sa la faci pe plac tuturor ce vor sa dispari din viata lor?
Fii optimista, schimba-ti prietenul, prietenii, locul de munca, pleaca intr-o vacanta singura, cunoaste prieteni noi.
Dar, nu te dezamagi. Succes!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la in psihiatru, ai o psihoza destul de severa care poate duce la manifestari medico-legale. Probabil, intr-o astfel de criza, vei omori pe cineva. Maine dimineata, urgent la un psihiatru care te poate interna pe termen lung pentru tratament de specialitate.

| mdany a răspuns:

De 8 ani plecati.Hm...vedeti ce inseamna ca un parinte sa nu stea langa propriul copil cand e intr-o varsta frageda, la care trebuie corectat de greseli.Hm...cel mai bine zic sa consulti un psiholog ca nu ai ce sa faci de una singura, deja este problema pe baza de nervi, si mai poate fi si mai grav.Psihologul nu inseamna spanzuratoare inseamna vindecare.

Răspuns utilizator avertizat
| iuo a răspuns:

Am tot incercat sa fiu altfel,sa ma schimb, sa nu mai reactionez asa.dar nu ma pot schimba, trebuie sa intervina mereu cate un lucru sa ma enerveze si sa ma aduca iar in starile astea urate sad

| anutza135 a răspuns:

Du-te la psiholog

| ciprian1_8376 a răspuns:

Problema intr-adevar e din cauza faptului ca ai fost mai mult singura.ai spus ca nu te intelege nimeni.dar gandeste si tu invers:daca tu nu ii intelegi pe cei din jurul tau si de asta reactionezi asa?! incearca sa-ti faci prieteni noi, mai ales ca acum e vara si toata lumea e pe afara prin parcuri stranduri etc.e grava problema ca te gandesti la suicid.nu e bine asta pentru ca nu rezolvi nimic asa. dimpotriva vei aduce numai suferinta alor tai.incearca sa gandesti din toate punctele de vedere si sa te pui in locul persoanelor din jurul tau.si iti recomand ca duminica sa te duci la Biserica si sa stai linistita si sa asculti slujba.prin ce treci am trecut si eu.am vorbit din propria experienta.ai gija in continuare.viata e grea dar merita traita.mult succes