| TheBigger a întrebat:

Buna, am o problema destul de grava, sunt in depresie de aproape 1 an, am fost putin la psiholog iar ea nu mi-a recomandat sa iau antidepresive considerand ca nu am nevoie insa eu am ajuns in ce-l mai grav stadiu de depresie adta insemnand, tulburari de vedere, tremuraturi ale mainilor, paranoia, diferite fobii etc, este un chin in continuare dar am reusit cat de cat sa ma stabilizez singur, am dureri abdominale, asta insemnand ca " ma dor mațele" din pricina faptului ca nu pot da vanturi iar acestea se acumuleaza, dr aici provin durerile, am luat diferite tipuri de medicamente pentru durere dar nu au ajutat prea mult, imi vin tot felul de ganduri ciudate care nu vor sa-mi de-a pace, cum ar fi frica de transexuali, adica sa nu cumva sa dau de vreunul in realitate deoarece nu stiu daca il pot diferentia de femei, etc, cum as putea scapa de aceasta depresie? stiu ca totul este doar in capul meu dar este foarte greu sa ma conving, au fost si alte fobii dar discutand despre ele am reusit sa trec peste ele si acum acelea nu le mai am deloc in cap, cum as putea sa scap de toate gandurile fara sa ajung din nou la psiholog si fara sa recurg la antidepresive, simt ca pot am cateodata anumite momente cand ma relaxez aproape total si nu mai am gandirile astea dar dula revin, amuzant e ca inainte de acel incident nu am avut absolut nici o problema de genul si e oarecum de râs, dar chiar as vrea sa imi rezolv definitiv problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Daca revin,problema nu a fost depasita. Depresia se vindeca! Trebuie doar sa gasesti cauza si s-o inlaturi. Nu se agraveaza cata vreme tu deja ti ai dat seama de starea ta. Se agrava daca nu stiai ca ai depresie. Antidepresivele pot inlatura insomnia,compulsiile,atacul de panica,dar nici decum nu ti pot schimba gandirea. Psihologul incearca sa te influenteze sa gandesti in favoarea ta dar doar tu esti cel care isi poate controla corpul si mintea. Fobia ta fata de transsexuali este o frica ce se afla mai mult in mintea ta decat in realitate. Transsexualii nu sunt foarte multi la noi,nu gasesti la tot pasul si ti ar recunoaste fara nicio problema orientarile lor cata vreme se afiseaza astfel. Nu toti sunt si homosexuali, oricum. Faptul ca se imbraca ca o domnisoara si arata ca o femeie nu il face sa fie atras si de barbati. Poate ca, barbatul transformat in femeie ramane la orientarile sale firesti. Nu ti mai bate capul cu astfel de lucruri si fa ti o relatie serioasa, asa cunosti mai bine omul de langa tine si odata cu implinirea personala, vine si linistea interioara.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

De ce ți s-o întâmplat de ești așa depresiv? O căzut planeta Saturn?

| Donsavas a răspuns (pentru T0T):

Hey! Depresia este o stare de suflet, cred ca stii asta.
Se intampla oricui cand traieste o neimplinire personala.

| T0T a răspuns (pentru Donsavas):

Păi ce neîmplinire poate fi așa mare încât să nu mai știi de tine și să trăiești degeaba?

| TheBigger explică (pentru T0T):

Fobia de fumat, de mic nu am suportat asta, si am facut o exceptie o data, stiu ca e o prostie dar s-a intamplat

| Donsavas a răspuns:

Tulburarile de vedere pot fi de la oboaseala, extenuare fizica. Mainile e normal sa ti tremure cand esti stresat si ai anxietate. Paranoia e putin probabil sa ai daca stii ce este aia si crezi doar tu, fara sa te fi consultat cu un specialist. Plus ca starea ta psihica tine de tine, oamenii iti pot spune orice, inclusiv medicul. Doar tu poti stabili la nivel mental cum gandesti si cum doresti sa te comporti.