| swet girl 22 a întrebat:

am o problema.ma simt complexata de felul in care arat, sunt cam slabuta pentru 17 ani ai mei, am 50kg.imi recomandati si mie ceva de ingrasat, o cura, pastile, vitamine, sunt dispusa sa incerc,.
astept sfaturi folositoare, promit funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Daca nu cumva ai un stanjen inaltime, atunci nu esti prea slaba. :)
Iti recomand sa intri pe: http://www.mypyramid.gov/ si sa-ti introduci datele: varsta, sex, greutate, inaltime, activitatea medie zilnica. Daca te trimite direct la un tabel cu ce ar trebui sa contina alimentatia zilnica, atunci nu ai nici o problema cu greutatea.
Cea mai potrivita cura este cea cu alimente cat mai naturale si sport, asa ca ar fi bine sa urmezi indicatiile de pe site-ul asta.

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ar mai fi ceva, vezi ca si in orasul tau ar trebui sa fie voluntari care lucreaza la sanatatea populatiei, trebuie sa aiba o taraba undeva prin centru sau printr-un parc din oras, unde iti masoara tensiunea si pulsul si iti calculeaza BMI si procentul de tesut adipos din organism. Du-te la ei si vezi ce rezultat iti dau, ce cura iti recomanda ei. Normal ar trebui sa fie ceva la fel ca cea de pe site-ul de care ti-am zis

| mihaibrasov a răspuns:

Eu nu cred ca esti slaba, decat daca ai peste 1. 80 m inaltime. Totusi mananca alimente bogate in proteine, dar slabe in grasimi (banane de ex.) si fa putina miscare in fiecare zi.

| swet girl 22 explică:

Am 175

| sensesDelight a răspuns:

Nu ai menționat înălțimea, dar am să-ți dau niște sfaturi.
- Nu lua pastile pentru îngrășat. La fel ca și pastilele pentru slăbit, indiferent că sunt prescrise de medic sau nu îți distrug organismul, îl slăbesc în interior.
- Încearcă să ai trei mese pe zi. Dimineața ceva mai simplu, spre exemplu pâine cu gem și ceai, omletă etc. La prânz ceva mai consistent (friptură cu cartofi prăjiți, piure etc.). Seara ai putea să mănânci 1-2 felii de pizza, sau ceva ce-ți place ție. Totuși nu mânca după 8, atunci se depune grăsimea pe corp și nu vrei să te îngrași prea tare. Dacă ai pofte ia-ți niște fructe și papă-le la TV.
- Apucă-te de sport (mers cu bicicleta, role, fitness, dans). Mersul cu bicicleta și dansul îți modelează talia, rolele îți fac mușchi la picioare, iar la fitness te poate sfătui și intructoarea de niște tratamente pentru îngrășat. Dacă faci sport o să fii sigură că nu te îngrași tare, ci doar îți moelezi silueta.
- Există batoane de îngrășat pe care ți le poate da tot femeia de la fitness. Eu m-am dus la fitness acum 2 ani și când m-a văzut mi-a dat 3 batoane. laughing Nu știu unde le poți găsi. Poate la farmacie sau chiar la magazin, nu am căutat.
Oricum sper că te-ajută.:*

| RXN a răspuns:

Nu te apuca de mancat haotic si de luat vitamine pentru mai rau faci.Mai bine practica putin sport ca sa depui masa musculara si sa-ti faci si un corp mai armonios.Nu spune nimeni sa tragi de fiare, ci doar sa-ti dezvolti muschii. E mult, mult mai bine decat sa pui tesut adipos.happy

| Gropiţe a răspuns:

Si eu am fost slabuta la varsta aia, insa asta a fost doar un avantaj pentru mai tarziu. Mai bine consulti medicul de familie si iti recomanda el vitamine happy

| PeAcE a răspuns:

Eu una nu iti recomand sa iei vitamine sau pastile pentru ca nu te vor ajuta imediat, iar mai tarziu iti vei dori sa nu le fi luat deoarece te vei ingrasa prea tare si o sa vrei diete sau cure slabit, dupa. Iti spun din proprie experienta.

Din cate inteleg eu ai 17 ani si 50 de kg, dar cred ca ar fi fost mai bine sa iti spui si inaltimea ar fi fost de ajutor.

Nu cred ca exista cure de ingrasat. Am o prietena care mananca de 3 ori mai mult ca mine si tot nu se ingrasa delocmdeoarece asa este organismul unora si nu trebuie sa te fortezi sa -l schimbi.

INcerca sa mananci mai mult.cat mai des si mai ales cine sa fie foarte consisitenta si incearca sa mai manaci si ceva dupa ora 20, te va ajuta.

Succes!

| razvan1008 a răspuns:

Dar ce inaltime ai? ca mie nu mi se pare ca ai fi prea slaba...

| DiAnne_8069 a răspuns:

In primul rand, nu lua pastile.Foloseste caile naturale.Nu bea apa inainte de masa cu aproximativ o jumatate de ora si nici in timpul mesei, pentru a nu-ti umple stomacul cu apa, ci cu mancare.Alege-ti un sport; daca nu, simpla alergare sau mersul vioi sunt benefice. Dupa ce faci miscare, iti va fi foame, astfel vei manca mai mult.Mananca toate cele trei mese pe zi si alte doua gustari(cred ca pot fi si mai multe). Poti incerca si vitamine daca vrei.Eu cred ca daca nu ai destule resurse din alimentatie, este necesar sa iei vitamine, minarale, etc.Cam atat stiu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti complexata pentru ca nu stii prea multe lucruri.
Ce inaltime ai? Daca ai 1, 50m atunci esti obeza cu 50 de kg.
Daca ai 160 esti absolut ok. Daca ai 170 esti manechin! Daca ai 180 atunci da, esti prea slaba si ar trebui sa te mai ingrasi un pic.

| Greenybia a răspuns:

Eu incerc sa dau jos kg nemancand dulciuri, prajeli, inghetate si tot felul de mancare care ingrasa. Tu ar trebui sa faci contrariul, sa mananci cat mai mult dulce, sa bei sucuri(Fanta, Cola, ca astea ingrasa super mult), sa manasc mult prajit, si iti asigur ca in cateva saptamani te vei ingrasa.Succes la ingrasatbig grin!