| Adussu a întrebat:

Dupa fiecare masa, ma simt foarte balonat. imi recomandati. un anume gen de pastile pentru digestie? happy Astept cu interes niste pareri, promit fundita big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| freewoman a răspuns:

Iata cateva sfaturi care te vor ajuta sa inveti cum sa te alimentezi pentru a te simti bine si a scapa de balonari si dureri abdominale: Evita sa mananci la fast-food si renunta la alimentele prajite. Redu cantitatea de cafea, ceai negru si, in general, evita bauturile care contin cofeina. Renunta la alcool si la fumat. Evita bauturile racoritoare, dulciurile si guma de mestecat, deoarece contin cantitati mari de indulcitori artificiali care baloneaza. Bea apa plata si infuzii din plante. Evita bauturile carbogazoase, precum si bauturile prea reci sau prea fierbinti. Pentru a scapa de balonare, iti recomand cateva remedii naturiste: infuzii de cimbru, ghimbir, fenicul, tei, menta, rozmarin, chimen sau anason. Consuma alimente care sunt, in general, bine tolerate: carne de pui si peste, alimente din soia, iaurt, branza, orez, faina de porumb Observa care sunt legumele care te baloneaza si consuma-le numai fierte. Atentie la varza, mazare, fasole, care contin multa celuloza si se digera greu! Este necesar sa consumi legume si fructe deoarece contin fibre vegetale absolut necesare pentru digestie si eliminarea reziduurilor. Consuma numai acele cruditati pe care le tolerezi si care observi ca nu iti creeaza senzatii de balonare. Analizeaza care sunt alimentele care te baloneaza si incearca sa le elimini din alimentatia ta. Este bine sa bei un pahar mare de apa cu sucul de la o jumatate de lamaie dimineata la trezire si seara la culcare, pentru eliminarea toxinelor. De 2-3 ori pe an este bine sa faci o cura de detoxifiere conform recomandarilor din articolul Detoxifierea=o necesitate! Consuma suplimenti nutritivi care contin fibre vegetale mai ales cand mergi la petreceri sau cu ocazia sarbatorilor, atunci cand doresti sa consumi alimente care stii ca iti fac rau. Daca, totusi, balonarile nu cedeaza si sunt insotite de dureri abdominale puternice prezinta-te urgent la medic pentru investigatii si tratament. Sanatate deplina!

6 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Collon Helpwinking e cel mai bun! Nu ai sa regretiwinking

| Roxy_9585 a răspuns:

Cred ca un Colebil sau un Triferment te vor ajuta sa revii din nou pe picioare.

| steph1y a răspuns:

Eu stiu ce foloseste un prieten cand e balonat: dicarbocalm happy
dar mai bine ai consulta un doctor happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti bun pentru reclama aia de la Activia laughing incearca daca nu primesti banii inapoi laughing

| ERIS a răspuns:

Mananca un iaurt Activia si o sa vezi ca nu o se te mai simti balonat. Incearca si... o sa vezi. Sper ca ti-am fost folositor

| Adussu explică:

Multumesc fruumos tuturor pentru raspunsuri!