| вєѕтωιѕнєѕ a întrebat:

BUNA.
AM O PROBLEMA...
ok happy cand sunt pe internet, vorbesc cu unii colegi imi gasesc cuvintele, nu ma incurc stiu sa dau orice replica...
dar in viata reala nu stiu, cand vreau sa spun ceva mi se schimba vocea si spun cuvintele invers...nu pot sa vorbesc. mi se imbarliga limba cand vreau sa spun ceva... mi-e frica ca pe viitor ca nu ma afecteze chestia asta.Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Asta spune că nu ai încredere în tine!
Nu mai duce viață de internaut, ci viață reală unde poți palpa ce este în jurul tău, mergi la un psiholog.
Pa, pa.

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil pentru ca esti timida. Vei trece peste aceasta problema cu timpul si cu cat vei intra mai mult in contact cu alte persoane, in viata reala. Cu cat stai mai mult pe internet, vei avea mai multe dificultati sa te simti in largul tau cand vorbesti in viata reala. Incearca sa iesi din zona ta de confort si cu pasi mici sa vorbesti cat mai mult in afara internetului.

| PedoBarbie a răspuns:

Pe internet oamenii sunt mai tupeişti.

| manuel72 a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in tine, sa fii constienta de ceea ce spui si de ceea ce vrei sa transmiti, sa fii directa, clara si sincera.

| giony54 a răspuns:

Citeste mai multe carti de comunicare, pe net sunt cursuri in care te invata sa depasesti aceste probleme.Comunicarea este normala cand ai ceva de spus si pentru asta iti trebuie o cultura vasta si nu de internet.Citeste,citeste si iar citeste.

| Fabb a răspuns:

Si eu eram la fel. dar apoi m-am deschis. nu stiu..vine de la sine chestia asa. bafta!

| florin616 a răspuns:

Trebuie sa fi mai rea,cred ca esti prea angelica si din cauza asta te simti nesigura ar trebui sa-ti lasi latura ta mai intunecata la lumina,sa spui ce gandesti cu adevarat chiar daca ii doare pe alti dar o sa te simti mai bine tu, nu-ti ucide egou pentru alti ca sa simta ei mai confortabil, feel free to disagree, uite un clip dintr-un film, poate te va ajuta cumva sa intelegi unde bat, nu fac asta pentru funda. http://www.youtube.com/watch?v=71peR_gyTBM

| alipusy a răspuns:

E vorba ca nu ai încredere în tine! Încearcă sa exersezi cu ceva care nu este un om, și după încearcă pe un om! Funda?

| AnnaaaPopa555 a răspuns:

Buna
Asta se intampla pentru ca nu comunici suficient.Nu trebuie sa te ingrijorezi. Uite ce iti sugerez eu: Stai mai putin pe internet si eventual incearca sa faci niste exercitii in oglinda.Gandeste la o imprejurare care nu ti-ar placea sa se intample, de ex. daca te certi cu cineva si gandeste-te la niste replici pe care le-ai putea spune. Uite-te in oglinda cand faci asta.Si ai mai multa incredere in tine. Uite un exercitiu care iti dezvolta increderea in tine: Imagineaza-ti o oglinda foarte mare decorata cu pietre pretioase, cu o rama de aur, in fine, lucruri foarte pretioase si imagineaza-te pe tine apropiindu-te cat mai mult de oglinda. Fa exercitiul asta macar odata pe zi. Sper ca te-am ajutat. Bafta!

| AdaSophia a răspuns:

Păi asta înseamnă că ești emotivă. Eu nu m-aș te la psiholog încă...eu zic să mai aștepți pentru că am cunoscut personae care au avut o problemă asemanatoare cu a ta, dar cu timpul, li s-a îmbunătațit situația. Sau încearca sa te imprietenesti sau sa cunosti mai bine persoanele respective si cred ca o sa fie mai usor. Noroc!winking