| anonim_4396 a întrebat:

am o problema si nu stiu ce sa fac. Luna trecuta nu mi a venit menstruatia trebuia sa vina pe 13 insa am niste dureri ingrozitoare in partea de jos, intepaturi, ma doare foarte rau, si am o secretie alba +cand incerc sa am contact sexual ma doare rau si cateodata ma cam dor si sanii. Mentionez ca in urma cu mai mult timp am avut chisturi pe ambele ovare iar acum am stat foarte mult in apa rece. Nu stiu ce sa mai fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclurile tale menstruale sunt neregulate din cauza functionarii incorecte a glandelor endocrine ceea ce determina ca si activitatea hormonala sa fie perturbata. Probabil ca ovarele tale nu functioneaza corect nici in acest moment si din acest motiv luna trecuta nu s-a produs ovulatia ceea ce a determinat amanarea inceperii menstruatiei pe termen un imposibil de prezis. Durerile amintite s-ar putea sa reprezinte simptome premenstruale, dar se pot datora si unor alte afectiuni ale ovarelor si a uterului si poate chiar si din cauza unei infectii a tractului urogenital si in consecinta n-ar strica sa te prezinti la o consultatie ginecologica fiindca dereglarile sunt de natura hormonala si nu au nimic in comun cu raceala amintita cu exceptia infectiei daca asa ceva exista. Pentru a-ti ameliora durerile amintite, incearca sa bei zilnic 2-3 cani de ceai preparat din ghimbir sau conuri de hamei care in multe cazuri au avut efect si au produs adevarate "minuni". Multa sanatate!

1 răspuns:
| Anaisss200000001 a răspuns:

Multumesc mult