| anonim_4396 a întrebat:

Am patru dinți în partea de jos(fix cei din mijloc)care astăzi au început să mă doară când mănânc ceva.Simt un îngheț la cei patru când mănânc un măr(ăsta este un exemplu, deoarece asta mi se întâmplă înainte).
1)Ce aș putea avea mai exact? Eu mai căutai și pe net, îmi făcui o părere despre, dar nu strică să întreb aici.
2)Cum pot să rezolv asta? Sfaturi doresc.
3)Țin să menționez că dintre cei patru despre care vorbesc,unul dintre ei e cam strâmb(în sensul că e un pic dat în sus, dar nu deranjează la ochi, deoarece nu este foarte grav.)
4)Legat de punctul trei, se poate pune aparat dentar doar pe un dinte și să fie pus în partea interioară să nu fie observabil? Cât costă și când se văd rezultatele?

Am 17 ani, nu am avut aparat dentar niciodată,și de aceea nu cunosc prea multe legate de acest subiect.

Plus că, port și ochelari, și de aceea întrebam de aparatul dentar în interior.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DeeyuAndrei a răspuns:

1)Cred că ai doar dinții sensibili, cred că o să treacă destul de repede, deoarece am și eu aceeași problemă cu măselele doar uneori. Dar, cel mai bine este să mergi la un stomatolog, la un control.
2) Doar nu mânca alimente dulci iar apoi acre imediat una după cealaltă (o să te doară) și cel mai important nu mânca alimente reci iar apoi calde, sau invers! (poți agrava situația!). Doar spală-te pe dinți.
3) Da, sigur că se poate pune unul detașabil, pe care îl porti doar noapte, nu știu cât costa sau cât durează pentru a vedea rezultate.
Foarte important! - mergi la medicul dentist!
Sper că am fost de ajutor!

| maddog95 a răspuns (pentru DeeyuAndrei):

1 sensibilitatea dentara nu trece cu una cu doua, trebuie tratament daca devine agasanta sau insuportabila
2 daca apare durere sau discomfort la rece, cald sau dulce nu trebuie asteptat, durerea in mare parte a cazurilor denota un proces carios care s-a apropiat de camera pulpara sau poate chiar a deschis-o ceea ce poate duce usor la pierderea nervului
3 dureaza in jur de 1-2 ani in medie un tratament ortodontic, cu aparat fix pe dinti si e mai indicat la varsta ta. Pentru ca mai mult ca sigur nu doar acel dinte din fata se afla intr-o malpozitie, a fost impins de catre dintii din spate dintr-un motiv.

1 răspuns: