| mihadoli a întrebat:

.am si eu o intrebare...cum pot scapa de o sarcina nedorita? nu as dori sa mai fac avort deoarece este foarte dureros...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face avort medicamentos. E o metoda usoara si neinvaziva, decenta pentru femeie. Singura metoda civilizata, dar pe care pronatalistii nu o accepta, tocmai pentru ca e simpla si decenta. Se face in multe clinici din tara. Trebuie sa mergi la doctor de 2 ori. La ecografie si administrare, prima data, si dupa 3 sapt la control. Mai simplu de atat nu se poate.

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

"simpla" - da; "decenta" - NU, NU si iar NU. Te faci responsabila de o CRIMA Cristina, pentru Dumnezeu, chiar nu iti dai seama de greseala ta prin acest raspuns?
Oare chiar nu sunteti in stare sa va asumati responsabilitatea pentru o greseala? Este mai "simplu si decent si civilizat" sa va spalati pe maini cu o viata a unei fiinte fara aparare. Copilul acela striga si odata cu el imi vine si mie sa urlu pentru sufletele voastre

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliGab):

Nu e un om, e o bucata de carne. Stii cum arata 1 cm de carne? Ei bine, asa e. Sa lasam Dumnezeii, ca nu ei imi dau de mancare. Vrei sa se nasca copilul? Tii la sufletul lui? Atunci da ceva din salariul tau acestei fete, in asa fel incat sa-si poata creste copilul. Ajut-o cu ceva, nu cu baliverne!

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

"O bucata de carne" - bine informata mai esti. Bucata aia de carne mosteneste trasaturile parintilor. bucata aia de carne peste cateva luni va fi un dragalas pe care nu il mai poti lasa din brate. bucata aia de carne nu te va lasa sa traiesti cu constiinta curata daca vei avea nesimtirea sufleteasca sa scapi de ea. Bravo, "civilizata" gandire mai ai.
In mod normal ar trebui sa fie ajutata de bunicii si de tatal copilului sa isi asume responsabilitatea. Dar fii fara grija ca nici nu voi lasa acest copil sa moara, cu ajutorul lui Dumnezeu si atata timp cat mi se va permite sa fac ceva in acest sens

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu auzi ce spui? decenta! Nici-un fel de avort nu e decent pentru ca e o crima!

| mihadoli explică (pentru anonim_4396):

Unde pot gasi un medic bunin orasul meu, in targu jiu? sau macar in apropiere?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihadoli):

Iti pot recomanda in Bucuresti.

| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

E o bucata de carne cu viata, indiferent ca se afla in uter sau in patut sau indiferent ca ne place sau nu! Si de viata copilului avortat o sa dea socoteala aceste femei intr-o zi! Nu judec pe nimeni, doar vreau sa va arat ca nu este un lucru de apucat.

| morningstar a răspuns (pentru Domnisoaraindragostita):

Bine punctat!

| Stelutza1990 a răspuns (pentru mihadoli):

Pai vorbeste cu medicul tau de familie.
Ca deja ma enervezi cat de varza esti.

Ti-am scris niste sfaturi. Da tu esti chiar legata la cap?
Sau esti un biet troll pe aici.

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru anonim_4396):

Fata draga, tu nu realizezi ce spui! Intimplator am dat peste un raspuns de al tau intr-o intrebare despre avort si spunea-i ca pentru tine un copil e ca un parazit! Imi pare rau sa te anunt dar si tu cindva ai fost un '' parazit". Ai trait 9 luni in burta cuiva, 18-20 pe spatele cuiva, daca nu traesti si acum. Asa ca tineti parerile pentru tine. Daca tu nu vrei sa faci copii e decizia ta si nimeni nu are dreptul sa te oblige, dar numai veni cu umilinte la adresa altor femei care chiar isi doresc copii! Imi pare rau pentru tine ca vei nimeri in iad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Domnisoaraindragostita):

Vai, dar ce personal o iei!hee hee Linisteste-te, respira. Da, in opinia mea, toti suntem paraziti - ce-i asa de rau cuvantul? - 9 luni si apoi inca 20 de ani. Asa e viata fiecaruia, parazitam, depindem de ceilalti. Nu am nimic cu cei care vor sa aiba paraziti, dar discutia a pornit de la o fata care isi manifesta nu dorinta ci nevoia de a scapa de un parazit. Si vrea ajutor, nu opinii despre dumnezei si suflete de copilasi, iad si altele. E o deviere pe care doresc sa o inchei. Nu am ce discuta cu cei care sunt atat de limitati incat observa numai gradina lor de zarzavat. Priveste peste gard, odata! Priviti! Iesiti la lumina cunoasterii!

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti singura care trebuie sa iasa la lumina. Copilul e o fiinta mica, draguta, pe care cineva abia o asteapta sa apara. Iar despre parazit nu pot sa spun ca e dragut si dorit de cineva, deci diferenta e mare. Si te rog sa-ti alegi cuvintele, nu cred ca vreo mama ar accepta ca copilului ei sa-i se spuna parazit.

95 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

O sarcina se previne. Prin abstinenta. Sau, prin folosirea unei metode bune de contraceptie (prezervativul, ca evita o sarcina in 99.99% din cazuri, desi se intampla si "accidente").
Te-o durut? Imi pare rau ca nu te doare sufletul, ca ai omorat un copilas - pe propriul tau fiu.
Bun, acum sa vorbim de altceva, ce zici de pasti, de Domnul Iisus, de Inviere. De astea ce zici, sau te lasa rece?

| mihadoli explică (pentru Zenithf):

Dar a fost un accindent..nu a fost ca am vrut...si nu pot sa tin aceasta sarcina..am o scoala de terminat

| darrio2007 a răspuns (pentru mihadoli):

Un accident inseamna ca ai facut-o fara voia ta.Dar cred ca ai vrut sigur.Are dreptate Zenithf.Este de condamnat ce ai facut.

| Exilee a răspuns (pentru mihadoli):

''accidentul'' acesta nu se trage de la alegerea ta cea libera? Poti sa ma consideri un fanatic religios( desi nu ma intereseaza cum ma crezi), dar simt nevoit sa-ti spun. Pentru sufletelul nevinovat al acelui copilas, va trebui sa-I dai socoteala lui DUmnezeu. Unciderea de copii garantat ofera un loc spre osanda vesnica in iad alaturi de balaur.

| mihadoli explică (pentru darrio2007):

Eu nu am nevoie de oameni ca voi care sa ma judece.am pus o intrebare iar daca nu stiti sa raspunde-ti mAI BINE VA TINETI GURA!

| Zenithf a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai. Chiar daca are 2 cm, "bucata aia de carne" este un suflet viu si este nepotul lor. Au dreptul sa stie de existenta lui. Apoi daca si ei zic ca si tine, ca sa avortezi, treaba voastra.
Se poate face avort medicamentos, dar este mult mai periculos decat cel chirurgical.
Ai totusi 17 ani, nu-i mult, dar nici putin. Cumva poti termina liceul chiar si cu burta la gura, si apoi, daca te ajuta parintii (ai tai si bine ar fi si daca ai lui, ca si parintii lui ala care ar trebui sa fie tata sunt bunicii acelei fiinte) poti face si o postliceala si apoi sa-ti gasesti ceva de lucru.
Sau crezi ca ar fi mai bine sa ai copil mai tarziu, cand ai deja casa si un serviciu? Aparent da, dar nu-i absolut nicio diferenta. Pana ajunge copilul sa-l poti duce la gradinita, oricum o sa depinzi foarte mult de ajutorul altuia, si este bine ca acest altcineva sa fie mama ta, si si mai bine sa fie acum, cat este mai tanara si mai in putere, decat mai tarziu cand va fi batrana si va avea ea nevoie de ajutor.
Te-am intrebat daca crezi in Dumnezeu? Du-te vorbeste cu El, spune-i ca darul pe care ti l-a facut - o viata - este un accident si ca ai facut avort ca sa repari greseala Lui?
Am "vazut" filmulete cu avort. Spun intre ghilimele pentru ca eu nu m-am putut uita pana in capat. Sa vezi cum il aspira pe micut bucata cu bucata samd...
Dar pe tine te vad mai tare, doara ai trecut prin asa ceva, atunci iti recomand sa te uiti macar la unul, ii zice "Strigatul mut". Il poti gasi pe net.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenithf):

De ce sa spui cuiva? De ce sa fie decizia altcuiva? E corpul ei! Cunosti aceste cuvinte 'corpul ei'? Adica proprietatea ei, unica ei proprietate... daca nici noi nu ne mai apartinem, vai de viata noastra. Asa cum tu decizi pentru tine, si ea va decide pentru ea. Daca ea decide ca cineva sa se nasca din ea, e alegerea ei, daca nu, nu. Gandeste un pic! Lasa prostiile si filmele facute sa impresioneze. Urasc pronatalistii astia care vorbesc, scriu o multime de fraze stupide despre suflete de copii si despre mila si dumnezei si bla bla. Si voua v-a luat capul cineva, e evident ca nu ganditi, si voi vreti sa prostiti pe altii.
Ce sila mi-e!

| Zenithf a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa ma cert cu tine, asa ca nu o sa iti raspund la aberatiile pe care le scoti. Oops, deja ti-am raspuns. straight face

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-e sila de ce anume? De viata? In pielea pruncului te-ai pus? Sigur nu. Lasa sa-ti fie sila acum devorbele pronatalistilor, insa o sa vina si ceasul acela in care sa-ti fie sila de propriile tale cuvinte pe care le-ai expus aici, si poate nu numai aici. Spor doar in cele bune

| boylivgume a răspuns (pentru anonim_4396):

Fato,pe tine daca nu te-a instiintat nimeni ca exista Dumnezeu si anume Iisus Hristos, nu mai vorbi de pe pereti! mie nu-mi place sa ma cert, insa tu ma obligi sa o fac!

| anonim_4396 a răspuns (pentru boylivgume):

Cearta-te, pe tine, tehee hee spor!

| boylivgume a răspuns (pentru anonim_4396):

Hi hi hi, nu e haios, doar stii la ce ma refer! big grin

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
daca a trecut mai mult de 72 de ore, alta cale decat chiuretajul nu exista, ori poate nu stim noi, te adresezi medicului si el va rezolva situatia.dar nu stiu cine face intrerupere de sarcina in postul pastelui..doar daca "cotizezi" la greu.e greu, dar si mai greu sa intrerupi din evolutie un micut ingeras care doreste sa se nasca.app cati ani ai? si nu te intreb cu rautate, poate exista o cale sa aduci pe lume un bebe, si apoi sa reincepi cursurile.
O zi frumoasa sa aihappy

| morningstar a răspuns:

Si cand ma gandesc cate prietene de-ale mele asteapta de ani de zile un copilas si nu reusesc sa il aiva...Chiar nu ai putea evita un avort? Ti se pare ca e unica solutie ca viata ta sa convtinue ca mai inainte? Ii poti da viata si nu te obliga nimeni sa il cresti daca mai ai de studiat, dar il poti da unui cuplu care nu poate avea copii. Stiu ca ti s-a mai spus asa ceva, dar nu vreau sa te judec cand iti spun ca vei avea de dat un raspuns inaintea lui Dumnezeu pentru viata acestei fiinte! Gandeste-te bine la ceea ce faci!

| anonim_4396 a răspuns (pentru morningstar):

Nu ti-a cerut nimeni sa convingi de ceva! Fiecare stie ce are de facut cu propriul corp pe care il STAPANESTE! Ce e greu de inteles in asta? Dumnezeu e in viata ailalta nu aici. Aici, in lumea asta, pe pamant unde inca traim cu totii, nimeni nu se ingrijeste de ea, decat ea insasi. Si poate ca are suficienta minte incat sa refuze sa creada ca e o producatoare de copii, o fabrica.

| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu trebuie sa mi se ceara sa conving, eu am spus realitatea, indiferent ca iti place sau nu. Dumnezeu este in viata asta si in cea de dincolo, faptul ca tu nu crezi asta, nu Il desfiinteaza in niciun fel. El nu o sa treaca cu vederea peste pacat doar pentru ca tu L-ai ignorat pana acum. Daca tu ca femeie te simti masina de facut copii, e problema ta. Pentru mine, a avea posibilitatea de a da nastere unui copil mi se pare un miracol care mi se intampla, nu un abuz.

| anonim_4396 a răspuns (pentru morningstar):

E doar realitatea ta, accepta asta. Atatia oameni, tot atatea perspective, respectiv realitati subiective. Iar daca ne referim la realitatea obiectiva... lucrurile stau cu totul altfel; trebuie sa punem in lumina cateva dovezi.

| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca nu ne plac dovezile, omoram pe capete, nu? Nu vreau sa jignesc pe nimeni si nici sa aduc eu vreo condamnare, insa e nedrept. Si se va cere sangele acelor copii din mana femeilor care au recurs la asa ceva...Numai bine!

| Zenithf a răspuns (pentru morningstar):

Am pus o intrebare referitoare la genocid, care este cel mai grav petrecut in istoria omenirii. Nimeni nu-si da seama ca acesta, "nevazut", se petrece sub ochii nostri, si ca intrece in proportii si gravitate toate celelalte pomenite in cartile de istorie. Nu vreau sa le minimalizez, dar Holocaustul, genocidul facut de turci impotriva armenilor, de stalinisti contra opozantilor politici si popoarelor care ii incomodau, nici nu se pot compara.
Te rog uita-te peste intrebarea mea si vezi daca poti raspunde, sa vad daca iti dau o funda.

| AliGab a răspuns (pentru morningstar):

Nu are la ce sa se gandeasca. Daca ar vrea sa il dea ar avea cui... dar mai degraba vrea sa ucida. Este mai usor sad

| AliGab a răspuns (pentru Zenithf):

Chiar crezi ca lui morningstar ii trebuie funda ta in schimbul unui suflet? Cu ce putin va multumiti

| Zenithf a răspuns (pentru AliGab):

Tu ai vazut intrebarea mea? Sunt curios care ar fi raspunsul tau la ea. Si nu m-am referit la funda ca la un premiu, decat ca o recunoastere pentru un raspuns bun. Vreau un raspuns bun.

| AliGab a răspuns (pentru Zenithf):

Imi cer iertare... am inteles gresit comentariul tau

| morningstar a răspuns (pentru Zenithf):

Am citit si celelalte raspunsuri ale tale si sunt de-acord cu tine. Ce ar putea egala pacatul unui genocid decat alegerea une mame care vrea sa se elibereze de o sarcina nedorita, fiind deplin constienta ca acel copil est carne din carnea ei, sange din sangele ei, viata de la Dumnezeu? Auzeam zilele trecute un om important care cu parere de rau afirma ca de la moartea lui Ceausescu pana astazi au fost avortati toti atatia copii egali ca numar cu populatia Romaniei in ziua de azi! Si apoi acele mame, acele familii care au facut alegerea asta, striga in gura mare ca,, Daca exista Dumnezeu, de ce e atata rau pe Pamant,,? Cata fatarnicie! Daca noi ca oameni ne revoltam cand auzim cata faradelege este pe Pamant, cu atat mai mult Dumnezeu este indreptatit sa ingaduie durere si necazuri in viata oamenilor, El care nu suporta pacatul! Nu am reusit sa ma uit niciodata la vreun filmulet despre avort pentru ca mi se pare o cruzime... Oare cat timp va mai suporta Dumnezeu faradelegea asta?
Citeam intr-o zi despre un medic care, atunci cand femeile veneau sa avorteze la el, totul parea ok, el era,, de-acord,, dar le mai punea o data sa asculte inimioara micutului si sa il vada cum isi misca manutele, cum suge degetelul... Femeile acelea se razgandeau si se intorceau din nou acasa. Ne lipsesc medici de felul asta...din pacate.
Mai citeam despre o femeie care insarcinata fiind, a venit la un medic sa faca un avort. Era impreuna cu copilasul ei care deja avea un avort. La prima vedere, medicul a fost de-acord. Ii zice totusi:,, Pai haideti sa il omoram pe cel care il aveti cu dumneavoastra ( cel de cativa anisori) si apoi ramaneti cu cel care se va naste, ca doar e tot una daca omoram unul nascut sau altul nenascut, ambii au viata doar!,, Femeia a fost chiar uluita si s-a intors acasa ducand sarcina pana la capat. Cum sa faca asa ceva unei fiinte vii? Fiinta vie este si cel nascut si cel nenascut! Dumnezeu ti l-a dat si nu suntem mai inteligenti ca El sa stim ca inca un copil care deja este conceput este prea mult!
Faptul ca acel copil a fost conceput de 2 oameni, nu le da acestora din urma dreptul de a alege moartea micutului! Odata ce suflarea de viata vine de la Dumnezeu, doar El este in masura sa dea si sa ia viata!
Cum sa nu fie Dumnezeu maniat pe acesti oameni cand El a lasat un miracol sa se intample inauntrul unei femei, iar oamenii, sustinand inca miscarea feminista, considera un abuz impotriva femeii? Daca mamele acestor femei ar fi gandit la fel, nici ele nu ar fi existat astazi!
Sunt multe de spus la capitolul asta, dar un lucru ramane clar, Dumnezeu este contra avortului. Intr-o zi, femeile ce au facut o astfel de alegere, vor da socoteala in fata lui Dumnezeu. Iar daca sunt femei care deja au savarsit astfel de pacate, nu este prea tarziu! Dumnezeu mai ofera iertare oricui va cere aceasta!
* funda este deja oferita de cel care a postat intrebarea, merci pentru intentie, oricum!

| nesuferit a răspuns:

Sfatul meu, lasate de scoala si du-te la produs. daca in viata nu faci ceea ce iti face placere ill faci degeaba, si ma indoiesc ca iti place scoala. E doar un sfat, nu judec, nu imi pasa

| Azµre a răspuns:

Oare cum crezi? Dacă au trecut 72 de ore de la contact nu ai cum decât să faci avort.

| Oana92 a răspuns:

Dumnezeule! Dar in ce catun in varft de munte locuiesti? Embrionul nu se poate dizolva, e o imbecilitate, iar otetul este un produs acid, adica "roade", adica produce rani in zona genitala! Nici macari sinucigasii nu se sinucid prin astfel de masuri!

| FadetoBlack a răspuns:

Da tu nu ştii să te protejezi? Sau prietenu' tău nu ştie când să se oprească?

| AliGab a răspuns:

Ptiu... grea situatie mai ales cand copii nu sunt invatati de catre parinti sa-si pastreze fecioaria. Eu te cred ca iti este greu sa ramai insarcinata, insa chiar trebuia sa te gandesti la situatia asta dinainte. Nu stiu cati ani, dar daca vei avorta starea sufleteasca va fi si mai de neindurat decat acum. Solutia ideala, dar deloc usoara insa nu imposibila, este sa iti asumi responsabilitatea pentru copilul ce-l porti in pantece si sa vorbesti cu parintii tai sa vezi ce spun ei. Oricum ai face: chiuretaj sau folosind pastile tot avort se numeste. Tot uciderea unui prunc se face. Un avort (in orice forma) pe langa faptul ca doare fizic si are consecinte pe termen scurt, are si consecinte pe termen lung atat fizice (inferilitatea si/sau moartea) cat si sufletesc (vinovatia resimtita pentru pruncucidere). Tot din chiuretaj se poate si muri la propriu (ori te ucid pastilele hormonale administrate in cazul avortului medicamentos, ori daca uterul tau este subtire poate fi gaurit de instrumente sau de otrava care-ti ucide pruncul - in cazul avortului cu solutie). Gandeste de 100 de ori si actioneaza odata. Lupta pentru viata chiar daca nu este usor, sadisfactiile vor fi imense si iti vei iubi copilul. Spor doar in cele bune

| AliGab a răspuns:

Iar dumitale domnisoara Mihaela o sa-ti para rau mai tarziu daca vei avorta si de aceasta data. Pari destul de tanara. Nu stiu ce varsta ai dar daca acum ai experienta unor avorturi ce se va intampla mai incolo? Te-ai informat despre consecintele unor avorturi repetate la varste fragede? Sper din suflet sa nu ignori mesajul meu si al celor ce spun sa ai grija. Doamne ajuta!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Nu ai alta optiune decat avortul! solicita o anestezie totala daca se poate. discuta cu medicul tau!

| mihadoli explică (pentru Bluebutterfly80):

Iti multumesc mult de ajutor..macar tu poti sa ma ajuti cu ceva. ceilalti stiu doar sa critice :*

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru mihadoli):

Draga mea, eu sincera sa fiu nu am fost niciodata in situatia ta, dar daca as fi, as face avort! si stii ceva? NUMAI DUMNEZEU POATE SA MA JUDECE! in rest, ce spun altii, e apa de ploaie!

| AliGab a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Mda... apa de ploaie chiar daca iti spune sa nu ucizi. NU?

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru AliGab):

Cine imi spune?

| AliGab a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

"NUMAI DUMNEZEU POATE SA MA JUDECE! in rest, ce spun altii, e apa de ploaie!" Raspuns: Altii

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru AliGab):

Altii nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie!

| AliGab a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Ulala... sa vezi ce te vor interesa pe tine la marea si infricosatoarea Judecata. Dar acum este problema ta daca nu te intereseaza

| morningstar a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

,,NUMAI DUMNEZEU POATE SA MA JUDECE,, Pai stai linistita ca oricum te va judeca Dumnezeu pentru un avort! Ti se pare ca judecata lui Dumnezeu este un simplu chestionar? E cel mai infricosator lucru pentru ca nu o sa mai aive nimeni nicio scuza! Cu cata usuratate ne scuzam acum...si cu cata responsabilitate ni se va cere viata fatului din mana celor ce au omorat un prunc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliGab):

Abia astept sa-mi rezerv locul in iadhee hee. Raiul e plicticos, prea mult lapte si prea multa miere.

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai grija sa nu "Fie tie dupa cum doresti". Saraca de tine, habar nu ai ce-i acela iad. Poate il vei trai inainte sa iasa sufletul din tine ca mai apoi sa te poti bucura de rai. Mi-e mila de sufletul tau si de neputinta ta de a-ti da seama de vorbele tale

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliGab):

Vii cumva direct din iad? Vorbesti ca si cum ai... Te-au mestecat dracii in smoala? Ai mestecat si tu? Se urla din tot sufletul? Era cald? Ah, cate curiozitati am!

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Te poti considera triumfatoare acum si aici prin ironia ta de da raspunsurile si incercand sa lupti asa haotic si in necunostinta de cauza importiva vietii. Sa vezi tu cum ti se vor satisface toate curiozitatile... insa sa dea Domnul ca in viata asta sa te lamuresti, in cealalta sa fii libera asa cum esti acum robita de umbra mortii. Nu-ti face probleme, ca vei cunoaste toate raspunsurile la intrebarile tale in curand... sper sa nu fie prea infricosatoare pentru tine. Toate bune sarmana fiinta cu sufletul mort

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru AliGab):

Ma vei judeca tu atunci? nu prea cred! tocmai de aia nu imi pasa ce spun ceilalti, pentru ca NUMAI DUMNEZEU MA JUDECA! deci este ceva intre mine si EL, ceva ce imi asum si nu priveste pe nimeni altcineva! si invit toti credinciosii care urla pe aici, ca cel fara de pacat sa arunce primul cu piatra in mine sau in ceilalti! ia sa vedem? cati sunt? ....hmmm...doar lupi moralisti!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru morningstar):

Asa! si problema ta care e? sa ma judece Dumnezeu! imi asum toate pacatele si stiu ca voi plati pentru toate! dar cum spuneam si altcuiva la aceeasi intrebare, cei fara de pacat sa arunce cu piatra! te bagi? nu cred! asa ca, ce-ar fi sa vezi barna din ochiul tau si nu paiul din ochiul altuia? nu judeca, sa nu fi judecat! dar ce pretentii sa am? stiti doar sa acuzati si sa judecati, va atribuiti un rol mai mare decat vi se cuvine! atentie, si asta se plateste la judecata de apoi! eu zic sa reflectezi la pacatele tale si lasa-i pe altii cu ale lor! nu este treaba ta asta!

| AliGab a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Nu te voi judeca eu caci nu am dreptul sa judec pe nimeni, insa Dumnezeu este si bun si drept. Sa nu crezi ca Dumnezeu va sta sa ti se arate in vis ca sa-ti spuna ca nu-i bine cum gandesti si ce spui, ci o face prin oameni. Prin oameni lucreaza Dumnezeu. Drept aceea cand te va judeca chiar El, caci este singurul Judecator suprem, nu ai cum sa-i spui ca nu ai stiut sau cum sa te scuzi. Este viata ta, este gandirea ta, dar fiecare va plati pentru acestea de nu se caieste. Si stii tu cat vei trai pe pamantul asta ca sa spui "ma caiesc mai incolo"? Este drept ce ai spus: problema ta este intre tine si Dumnezeu, dar cum te vei scuza pentru vorbele tale care indeamna spre crima? Esti sigura ca vrei sa-ti asumi aceste lucruri sau mai bine sa-ti para rau din timp pentru a fi iertata? Ia aminte ca gulagul de la Pitesti a fost putin pe langa ce este iadul in realitate, iar focul material nu se aseamana nici pe departe cu focul iadului care arde mult mai intens. Daca am dat impresia ca te judec, iarta-ma, insa, cu riscul de a repeta, ai grija ca la Doamne Doamne nu merge cu viclesug. Spor spre mantuire

| morningstar a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Imi pare rau ca ma intelegi gresit. Ar trebui sa fiu politicoasa? Sa mangai pe crestetul capului pe cele care actioneaza cu o viata ce li s-a incredintat ca si cu o furculita? Nu am sa incurajez niciodata pacatul asta; dimpotriva, am sa le spun ca un astfel de pacat ii poate duce la pierzare. De ce fac asta? Tu ai inteles ca exprimandu-ma astfel, judec pe altii, iar pe mine ma vad o sfanta... Fals! Imi stiu bine greselile, dar stiu ca inaintea lui Dumnezeu, ele sunt iertate. Si faptul ca imi permit sa vorbesc in felul asta, este doar pentru a trage inca un semnal de alarma in fata unui pacat fata de care se pare ca suntem "campioni" ca natiune. Fac asta pentru ca nu vreau ca femei de felul acesta sa spuna "N-am stiut...nu mi-a spus nimeni". Nu arunc cu piatra in nimeni pentru ca nu sunt eu in masura. Stii ca adevarul doare cand ni se spune in fata, dar nu este un lucru de apucat, asa cum probabil iti invhipui tu.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru AliGab):

Dar cine a spus ca nu ma caiesc? cine a spus ca nu regret? cine a spus ca nu imi accept penitenta? cineeee? eu am spus doar ca este problema mea si a Lui Dumnezeu! atat! ma acuzi de viclesug in fata Domnului? inceteaza cu replicile ca uite asa iti adaugi pacate fara sa vrei! oricum esti pe langa subiect! eu iert, am iertat si voi ierta! iti doresc tot binele din lume

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru morningstar):

In primul rand ca nu cred ca este cineva care va spune ca n-a stiut! toata lumea stie ca e un pacat si actioneaza in cunostinta de cauza! politicoasa trebuie sa fii oricum, pentru ca asta presupune educatia din cei 7 ani de acasa! poti sa te rezumi la a spune simplu ''avortul e o crima''! si toata lumea intelege! in rest, intrarea in amanunte despre cum si ce o sa fie deja nu te mai priveste! eu nu imi inchipui nimic, doar ca intreci limita oferii unui sfat prin trecerea la judecata!

| morningstar a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Cu alte cuvinte, sa mangai pe crestet in timp ce spun cuiva ca nu e bine ceea ce face? Nu multumesc, eu nu sunt asa. Spun adevarul in fata, mai ales cand nu este un subiect de glumit. Nici nu conteaza ca trec limita oricarui sfat atata timp cat lupt pentru o cauza inalta. Si asta am sa fac toata viata!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru morningstar):

Oricum fiecare va actiona cum considera ca este spre binele si spre folosul lui! indiferent de adevarurile pe care le spui tu, sau sfaturile pe care consideri ca le dai! succes in continuare!

| morningstar a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Bineinteles...Succes si tie!

| e1xtz a răspuns:

Pai mai intai ai certitudinea ca esti gravida, sau intrebi doar asa?! daca esti la in ceput mai sunt solutii..nici nu te condamn dar nici nu am eu de gand sa pacatuiesc invatandu-te pe tine cum sa pierzi o sarcina..hmmm

| mihadoli explică (pentru e1xtz):

Da am facut de doua ori testul si este pozitiv. poti sa ma ajuti?

| e1xtz a răspuns:

Pfff.dupa poza pari ca ai max 17 ani...si spui ca ''nu'' mai vrei sa faci avort ca e dureros.sa inteleg ca o ti din avort in avort, pe bune, in ce pestera traiesti, si cata minte ai..si mai acces si la net..aoleo,ziceam mai sus ca nu te condamn, dar iti meriti soarta

| mihadoli explică (pentru e1xtz):

Eu am pus o intrebare. daca vrei raspunzi frumos..nu am nevoie sa ma condamne cineva care nu ma cunoaste

| karsivan a răspuns:

Pastile contraceptive sau prezervativ, mergi la un cabinet de planing familial.

| mihadoli explică (pentru karsivan):

Dar acum ce pot face daca am ramas? am folosit prezervativ dar nu stiu cum de s-a intamplat...

| karsivan a răspuns (pentru mihadoli):

Asta numai un doctor te poate ajuta, i-mi pare rau.

| rebelxp a răspuns (pentru mihadoli):

Pai trebuia sa foloseasca el prezervativ, nu tu happy

| mihadoli explică (pentru rebelxp):

El a folosit..doar nu foloseam eu :p

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru mihadoli):

Ne ai de prosti? cum naiba ai ramas insarcinata cu prezervativ? Prosteste tu e altii. ca eu nu te cred!

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, draga.
Tot la avort ai sa ajungi, daca nu-ti doresti acest copil.
Am inteles ca deja stii clar ca esti insarcinata, si mai ai si antecedente.

Poti sa scapi de sarcina cu ajutorul unor medicamente administrate de medic, daca esti in primele 8 saptamani de sarcina. Cred ca se numeste avort spontan provocat.
Sau daca nu, chiuretaj asa cum deja stii.
Oricum, nici una din aceste metode nu-ti face bine. Nici fizic, nici moral.

Mai bine invata sa previi astfel de situatii.
Vezi ca ceva nu faci bine : daca este adevarat ce scrii, la anii tai, 3-4 avorturi sunt prea multe pentru o femeie desteapta.

Te-am tzucat.

| tlaura a răspuns:

Avort medicamentos

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Vai sarmana fata! Ai ramas de trei ori insarcinata dintr-o greseala! de te-as vedea eu cind iti vei dori un copil si nu-l vei putea avea!

| Zenithf a răspuns (pentru Domnisoaraindragostita):

Ar fi ceva intr-adevar.

| boylivgume a răspuns:

Eu nu stiu cum te-ai putea numi tu om vrand sa-ti ucizi copilul, nu pot sa cred ca exista oameni ca tine! Normal ca este dureros sa-ti vezi copilul rupt in doua, nu ai pic de mila! pe vremuri femeile erau legate in lanturi si batute daca faceau asa ceva!

| gingergirl1 a răspuns (pentru boylivgume):

Ai dreptate! sad

| AliGab a răspuns (pentru boylivgume):

Erau ucise cu pietre

| boylivgume a răspuns (pentru AliGab):

I know!winking :p

| boylivgume a răspuns:

Un om ar renunta si la viata pentru copilul sau, iar tu te plangi ca nu poti renunta la scoala! frate, renunti 1-2 ani si apoi reincepi!

Răspuns utilizator avertizat
| Music4life a răspuns:

Deci voi copii din ziua de azi sunteti dea dreptul idioti.
Prezervativ, pastila de a 2 a zi ( in cazul in care s-a rupt prezervativul )
Nu exista alte metode, decat sa omori o viata pentru ca n-ai fost in stare sa gandesti. Tu te gandesti ca te doare avortul? Omori un copil! In plus exista riscul sa nu mai poti face copii niciodata, nu ca ar fi bine sa te reproduci vreodata! Trebuia sa gandesti inainte la astea, nu te-a durat cand ai facut sex?

| Anaad a răspuns:

De ce te supara criticile? Te simti jignita? Tu ai ucis odata, esti pregatita sa o faci a doua oara? Crezi ca psihicul nu iti va fi astfel afectat incat nu ve putea termina scoala? Crede-ma, mai devreme sau mai tarziu vei regreta cumplit!

| andrew2008 a răspuns:

Ia si vorbeste cu parintii ei sunt singurele persoane care te pot ajuta cu un sfat! As putea sa te critic si sa te fac in toate felurile dar problema asta nu priveste pe nimeni de aici decat pe tine si pe idiotul care nu a avut grija. Fugi si forbeste cu familia!

| miraflo a răspuns:

Vezi ca exista pastilehappydar costa 500 leihappyai grijahappy

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru miraflo):

Pastilele se gasesc doar in cabinetele ginecologice, se administreaza doar sub supravegherea medicului, iar in cazul in care produsul de conceptie nu este eliminat complet, se face chiuretare! dar putini medici practica asa ceva! oricum sunt periculoase, pot provoca hemoragii masive!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Vorbesti din proprie experienta? Nu mai aburi copiii!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care este ''abureala'' din punctul tau de vedere?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Punctul meu de vedere evidentiaza abureala in aceasta secventa: ' dar putini medici practica asa ceva! oricum sunt periculoase, pot provoca hemoragii masive'. Ma intreb daca ai numarat medicii sau daca ai ceva experienta in acest domeniu care sa vina ca argument pentru aceste afirmatii. Nu ai argumente, atunci aburesti.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cunosc personal un caz care a apelat la un asemenea avort! pe langa faptul ca starile au fost ingrozitoare, cu dureri de spate si abdomen, greata, febra, frisoane, a trebuie sa stea asa doua saptamani, cam cat dureaza normal sangerearea in cazul avortului medicamentos, pentru ca apoi sa i se spuna ca produsul de conceptie a fost explulzat partial. desigur a fost chiuretata clasic! doua saptamani a stat acasa, neputand face altceva!
sunt riscuri la acest tip de avort ca si la cel clasic si ca de altfel la orice interventie chirurgicala!
oricum, este decizia ei ce metoda va alege, cert fiind faptul ca trebuie sa aleaga una!
acum nu inteleg atitudinea ta artagoasa! daca esti medic ginecolog, felicitari si invit-o la clinica ta! daca nu, accepta faptul ca aici sunt si oameni cu opinii diferite fata de ale tale si nu trebuie sa le dai in cap!
o zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Nu dau in cap nimanui. Vehementa mea nu e artagosenie. Cazul de care vorbesti e unul rar. Daca sarcina e in primele saptamani si femeia e tanara, nu e asa cum descrii. E o menstruatie prelungita si atat. E adevarat ca sunt riscuri, dar sunt riscuri si cand treci strada si chiar cand te uiti la televizor. Viata e un risc. Sa n-o luam chiar asa!
Sa vedem date, studii...

| x3Lexii a răspuns:

Bunn. Ai spus ca ai o scoala de terminat, ca nu vrei sa fi condamnata, si ca au fost accidente.
Bun deci. 1. Daca ai o scoala de terminat de ce ***** tai ti-ai mai *****?
Oamenii ca tine ar merita pedeapsa cu moartea, asa cum faci si tu cu bietii ingerasi.
Nu vrei sa fi condamnata?
Pai fa proasto! Toata viata vei fi condamnata! Si numai de noi, si de dumnezeu, pentru ca el ti-a dat un inger pe care altii si-au dona organe sa-l aiba si tu ce faci? Daca asi fi mama ta te-asi bate pana te-ai caca pe tine.
A fost un accident? rolling on the floor
Dar atunci cand ti-o ******* nu mai era accident nu? Vroiai sa simti placerea la maxim nu? rolling on the floor))
Mori.