| mihadoli a întrebat:

.am si eu o intrebare...cum pot scapa de o sarcina nedorita? nu as dori sa mai fac avort deoarece este foarte dureros...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face avort medicamentos. E o metoda usoara si neinvaziva, decenta pentru femeie. Singura metoda civilizata, dar pe care pronatalistii nu o accepta, tocmai pentru ca e simpla si decenta. Se face in multe clinici din tara. Trebuie sa mergi la doctor de 2 ori. La ecografie si administrare, prima data, si dupa 3 sapt la control. Mai simplu de atat nu se poate.

95 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

O sarcina se previne. Prin abstinenta. Sau, prin folosirea unei metode bune de contraceptie (prezervativul, ca evita o sarcina in 99.99% din cazuri, desi se intampla si "accidente").
Te-o durut? Imi pare rau ca nu te doare sufletul, ca ai omorat un copilas - pe propriul tau fiu.
Bun, acum sa vorbim de altceva, ce zici de pasti, de Domnul Iisus, de Inviere. De astea ce zici, sau te lasa rece?

| mihadoli explică (pentru Zenithf):

Dar a fost un accindent..nu a fost ca am vrut...si nu pot sa tin aceasta sarcina..am o scoala de terminat

| e1xtz a răspuns:

Pai mai intai ai certitudinea ca esti gravida, sau intrebi doar asa?! daca esti la in ceput mai sunt solutii..nici nu te condamn dar nici nu am eu de gand sa pacatuiesc invatandu-te pe tine cum sa pierzi o sarcina..hmmm

| karsivan a răspuns:

Pastile contraceptive sau prezervativ, mergi la un cabinet de planing familial.

| e1xtz a răspuns:

Pfff.dupa poza pari ca ai max 17 ani...si spui ca ''nu'' mai vrei sa faci avort ca e dureros.sa inteleg ca o ti din avort in avort, pe bune, in ce pestera traiesti, si cata minte ai..si mai acces si la net..aoleo,ziceam mai sus ca nu te condamn, dar iti meriti soarta

| mihadoli explică (pentru e1xtz):

Da am facut de doua ori testul si este pozitiv. poti sa ma ajuti?

| mihadoli explică (pentru e1xtz):

Eu am pus o intrebare. daca vrei raspunzi frumos..nu am nevoie sa ma condamne cineva care nu ma cunoaste

Răspuns utilizator avertizat
| mihadoli explică (pentru karsivan):

Dar acum ce pot face daca am ramas? am folosit prezervativ dar nu stiu cum de s-a intamplat...

| miraflo a răspuns:

Vezi ca exista pastilehappydar costa 500 leihappyai grijahappy

| boylivgume a răspuns:

Eu nu stiu cum te-ai putea numi tu om vrand sa-ti ucizi copilul, nu pot sa cred ca exista oameni ca tine! Normal ca este dureros sa-ti vezi copilul rupt in doua, nu ai pic de mila! pe vremuri femeile erau legate in lanturi si batute daca faceau asa ceva!

| FadetoBlack a răspuns:

Da tu nu ştii să te protejezi? Sau prietenu' tău nu ştie când să se oprească?

| boylivgume a răspuns:

Un om ar renunta si la viata pentru copilul sau, iar tu te plangi ca nu poti renunta la scoala! frate, renunti 1-2 ani si apoi reincepi!

| Music4life a răspuns:

Deci voi copii din ziua de azi sunteti dea dreptul idioti.
Prezervativ, pastila de a 2 a zi ( in cazul in care s-a rupt prezervativul )
Nu exista alte metode, decat sa omori o viata pentru ca n-ai fost in stare sa gandesti. Tu te gandesti ca te doare avortul? Omori un copil! In plus exista riscul sa nu mai poti face copii niciodata, nu ca ar fi bine sa te reproduci vreodata! Trebuia sa gandesti inainte la astea, nu te-a durat cand ai facut sex?

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Nu ai alta optiune decat avortul! solicita o anestezie totala daca se poate. discuta cu medicul tau!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru miraflo):

Pastilele se gasesc doar in cabinetele ginecologice, se administreaza doar sub supravegherea medicului, iar in cazul in care produsul de conceptie nu este eliminat complet, se face chiuretare! dar putini medici practica asa ceva! oricum sunt periculoase, pot provoca hemoragii masive!

| Azµre a răspuns:

Oare cum crezi? Dacă au trecut 72 de ore de la contact nu ai cum decât să faci avort.

| karsivan a răspuns (pentru mihadoli):

Asta numai un doctor te poate ajuta, i-mi pare rau.

| nesuferit a răspuns:

Sfatul meu, lasate de scoala si du-te la produs. daca in viata nu faci ceea ce iti face placere ill faci degeaba, si ma indoiesc ca iti place scoala. E doar un sfat, nu judec, nu imi pasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Vorbesti din proprie experienta? Nu mai aburi copiii!

| mihadoli explică (pentru Bluebutterfly80):

Iti multumesc mult de ajutor..macar tu poti sa ma ajuti cu ceva. ceilalti stiu doar sa critice :*

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
daca a trecut mai mult de 72 de ore, alta cale decat chiuretajul nu exista, ori poate nu stim noi, te adresezi medicului si el va rezolva situatia.dar nu stiu cine face intrerupere de sarcina in postul pastelui..doar daca "cotizezi" la greu.e greu, dar si mai greu sa intrerupi din evolutie un micut ingeras care doreste sa se nasca.app cati ani ai? si nu te intreb cu rautate, poate exista o cale sa aduci pe lume un bebe, si apoi sa reincepi cursurile.
O zi frumoasa sa aihappy

| AliGab a răspuns:

Ptiu... grea situatie mai ales cand copii nu sunt invatati de catre parinti sa-si pastreze fecioaria. Eu te cred ca iti este greu sa ramai insarcinata, insa chiar trebuia sa te gandesti la situatia asta dinainte. Nu stiu cati ani, dar daca vei avorta starea sufleteasca va fi si mai de neindurat decat acum. Solutia ideala, dar deloc usoara insa nu imposibila, este sa iti asumi responsabilitatea pentru copilul ce-l porti in pantece si sa vorbesti cu parintii tai sa vezi ce spun ei. Oricum ai face: chiuretaj sau folosind pastile tot avort se numeste. Tot uciderea unui prunc se face. Un avort (in orice forma) pe langa faptul ca doare fizic si are consecinte pe termen scurt, are si consecinte pe termen lung atat fizice (inferilitatea si/sau moartea) cat si sufletesc (vinovatia resimtita pentru pruncucidere). Tot din chiuretaj se poate si muri la propriu (ori te ucid pastilele hormonale administrate in cazul avortului medicamentos, ori daca uterul tau este subtire poate fi gaurit de instrumente sau de otrava care-ti ucide pruncul - in cazul avortului cu solutie). Gandeste de 100 de ori si actioneaza odata. Lupta pentru viata chiar daca nu este usor, sadisfactiile vor fi imense si iti vei iubi copilul. Spor doar in cele bune

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru mihadoli):

Draga mea, eu sincera sa fiu nu am fost niciodata in situatia ta, dar daca as fi, as face avort! si stii ceva? NUMAI DUMNEZEU POATE SA MA JUDECE! in rest, ce spun altii, e apa de ploaie!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care este ''abureala'' din punctul tau de vedere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Punctul meu de vedere evidentiaza abureala in aceasta secventa: ' dar putini medici practica asa ceva! oricum sunt periculoase, pot provoca hemoragii masive'. Ma intreb daca ai numarat medicii sau daca ai ceva experienta in acest domeniu care sa vina ca argument pentru aceste afirmatii. Nu ai argumente, atunci aburesti.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cunosc personal un caz care a apelat la un asemenea avort! pe langa faptul ca starile au fost ingrozitoare, cu dureri de spate si abdomen, greata, febra, frisoane, a trebuie sa stea asa doua saptamani, cam cat dureaza normal sangerearea in cazul avortului medicamentos, pentru ca apoi sa i se spuna ca produsul de conceptie a fost explulzat partial. desigur a fost chiuretata clasic! doua saptamani a stat acasa, neputand face altceva!
sunt riscuri la acest tip de avort ca si la cel clasic si ca de altfel la orice interventie chirurgicala!
oricum, este decizia ei ce metoda va alege, cert fiind faptul ca trebuie sa aleaga una!
acum nu inteleg atitudinea ta artagoasa! daca esti medic ginecolog, felicitari si invit-o la clinica ta! daca nu, accepta faptul ca aici sunt si oameni cu opinii diferite fata de ale tale si nu trebuie sa le dai in cap!
o zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Nu dau in cap nimanui. Vehementa mea nu e artagosenie. Cazul de care vorbesti e unul rar. Daca sarcina e in primele saptamani si femeia e tanara, nu e asa cum descrii. E o menstruatie prelungita si atat. E adevarat ca sunt riscuri, dar sunt riscuri si cand treci strada si chiar cand te uiti la televizor. Viata e un risc. Sa n-o luam chiar asa!
Sa vedem date, studii...

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

"simpla" - da; "decenta" - NU, NU si iar NU. Te faci responsabila de o CRIMA Cristina, pentru Dumnezeu, chiar nu iti dai seama de greseala ta prin acest raspuns?
Oare chiar nu sunteti in stare sa va asumati responsabilitatea pentru o greseala? Este mai "simplu si decent si civilizat" sa va spalati pe maini cu o viata a unei fiinte fara aparare. Copilul acela striga si odata cu el imi vine si mie sa urlu pentru sufletele voastre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AliGab):

Nu e un om, e o bucata de carne. Stii cum arata 1 cm de carne? Ei bine, asa e. Sa lasam Dumnezeii, ca nu ei imi dau de mancare. Vrei sa se nasca copilul? Tii la sufletul lui? Atunci da ceva din salariul tau acestei fete, in asa fel incat sa-si poata creste copilul. Ajut-o cu ceva, nu cu baliverne!