| roxyyynebunik a întrebat:

Buna am si eu o intrebare... e normal sa te doara sanii si sa fie tari atunci cand luam pastilele regividon in prima luna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

Eu iau Dianee-35, dar depinde de anii tai, istoric, si nu la toate femeile este indicat acest anticonceptional, daca mergi la caninetul de planing familial, ti se da o cutie gratuita si una o platesti la pret de depozit, la mine asa e, nu stiu in alte orase cum e. Oricum, cand incepi sa iei anticonceptionale, trebuie sa faci un control ginecologic, si medicul iti va prescrie in functie de varsta ta si ceea ce reiese la control, sanatate!

7 răspunsuri:
| stejara2 a răspuns:

Da,e normal, caci scrie si pe prospectul lor despre tensiunea in sani, care, in timp se atenueaza, primele doua trei luni asa patesti pana se obisnuieste organismul tau cu aceste pastile, tine cont ca ele contin hormoni, deci trebuie sa dai organismului tau timp de reactie, http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2280
ai aici mai multe despre ele, succes!

| roxyyynebunik explică (pentru stejara2):

Merci;-)...si mai am o intrebare:o prietena a luat 3 ani pastilele si acum vrea sa le intrerupa, este vreo problema daca le intrerupe fara un control ginecologic?

| roxyyynebunik explică (pentru stejara2):

E normal sa ai si stari d voma? sa t simti rau?

| stejara2 a răspuns (pentru roxyyynebunik):

Nu e normal, inseamna ca trebuie sa mergi la medicul de familie sa iti prescrie alte anticonceptionale, si eu am patit asta, si m-am dus la medic si mi-a schimbat tratamentul si ma simt perfect!

| roxyyynebunik explică (pentru stejara2):

Si acum ce pastile ti-a dat?

| stejara2 a răspuns (pentru roxyyynebunik):

Eu iau Dianee-35, dar depinde de anii tai, istoric, si nu la toate femeile este indicat acest anticonceptional, daca mergi la caninetul de planing familial, ti se da o cutie gratuita si una o platesti la pret de depozit, la mine asa e, nu stiu in alte orase cum e. Oricum, cand incepi sa iei anticonceptionale, trebuie sa faci un control ginecologic, si medicul iti va prescrie in functie de varsta ta si ceea ce reiese la control, sanatate!

| roxyyynebunik explică:

Merci;-)...si mai am o intrebare:o prietena a luat 3 ani pastilele si acum vrea sa le intrerupa, este vreo problema daca le intrerupa fara un control ginecologic?

| stejara2 a răspuns (pentru roxyyynebunik):

Nu este nici o problema daca le va termina pe toate de pe blister, niciodata sa nu intrerupi tratamentul pana nu le termini pe toate! Daca intrerupi fara sa le termini, risti sa te trezesti cu o hemoragie puternica, si doar la spital mai ai sanse de tratament, asadar mare atentie! Va mai dura insa un timp pana ciclul menstrual se va normaliza, vor mai exista ceva dereglari, pana organismul isi va reintra in ritm.
Sanatate!