| mamasit4 a întrebat:

am si eu o neliniste. de prin luna decembrie tot trag cu racelile... trec cateva saptamani si apoi o iau de la capat cu o alta raceala... doar ca de cateva zile ma doare ingrozitor gatul, tusesc si imi curge nasul. febra mai mare de 37.5 n-am avut. doar ca de dimineata am observat ceva ca un fel de nodul pe gat, chiar in fata. imi poate spune cineva ce poate fi va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mishu32 a răspuns:

Daca racelile sunt repetate inseamna ca imunitatea e slabita sau medicamentele nu isi fac efectul.

Incearca ceva natural pentru tratarea si intarire. Gasesti retete naturiste de tratare a racelii:
"Un tratament verificat si folosit in gospodarie este urmatorul: se fierbe o jumatate de ora sofran in lapte indulcit, dupa care i se adauga un paharel de coniac sau rom si se bea acest amestec atata timp cat este cald. Ajuta iarasi foarte mult ceaiul din flori de tei sau soc. Durerile de cap provocate de starile gripale se pot calma cu ceai de soc sau rozmarin cu putina lamaie."
sura: http://www.esanatos.com/......l32163.php

3 răspunsuri:
| adesp12 a răspuns:

Mai bine mergi la medic. Fa ti niste analize, poate ai o infectie.Nu stiu.Dar stiu sigur ca racelile netratate devin foarte periculoase in timp. Insanatosire grabnica!

| stefanel11 a răspuns:

Aceleasi chestii le am si eu.mai putin nodu` din gat...
Sunt racit din decembrei...am lipsit deja 3 saptamana de la sc...medicamente iau cu duium.

| aDa_6148 a răspuns:

Ai putea sa-ti faci analize pentru linistea sufleteasca si eu am patit-o 2 luni de zile raceli peste raceli si cutii de pastile si la analize mi s-a spus ca sunt sanatoasa. Dar pe mine ma dor toate laughing. Pentru imunitate poti lua echinaceea, daca cu ceaiuri si cate altele nu a mersbig grin.