| TOoSsy a întrebat:

am si eu o problemasad
As vrea sa slabesc pentru ca am 1, 60 cm si 62 kg, am incercat o gramada de diete si acum am o mare problema cu calciul...
Sper sa ma puteti ajuta!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu trebuia sa elimini lactoza. Painea e ok ca ai eliminat-o ( puteai s-o inlocuieti cu paine integrala, multicereale, etc. ).

Consuma branza degresata, lapte slab, iaurt ( de preferat facut in casa ), oua, carne de pui, de curcan, peste.

E bine sa ai 4-5 mese pe zi, mici si dese, ultima sa fie cu 2 ore inainte de culcare.

Nu trebuie sa alergi zilnic ( o sa-ti fortezi ligamentele ), corpul tau are nevoie si de refacere.

Ca reguli generale, poti aplica ce scrie aici :
http://www.getfit.ro/slabire/regim-slabire/dieta-pentru-slabire.html

NU e o dieta propriu-zisa ( urasc dietele ), ci principii generale, destul de complicate.

Si mai poti citi aici :
http://www.getfit.ro/slabire

Alimente pentru slabit, etc.

Spre ex. consuma si grasimi sanatoase ( masline, nuci, alune ), dar crude, nu alune prajite pline de calorii.

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce ai incercat?

Ce plan alimentar ai acum si ce sport faci?

| TOoSsy explică (pentru Cosmin86):

Am incercat sa nu mananc deloc paine si in loc am mancat orez si putina paine la unele supe mult peste fara lapte, branza si tot ce contine lactoza... iar sport, cum am fost in vacanta alergam si inot. Si mai ales fara sucuri si cam vreo 2- 2, 5 de apa pe zi. Iar acum nu prea am timp de sport din cauza temelor insa ies seara si alerg cateva ture pe pista.

| TOoSsy explică (pentru Cosmin86):

Poi am scazut paine adica mancam mai putin de o felie pe zi sau char de loc in loc de paine mancam orez daca era neparat si numai peste sau legume insa nu mancam nimic ce contine lactoza. Sport acum alerg seara pe pista insa in vacanta mergeam si la inot si faceam mai mult sport.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TOoSsy):

Nu trebuia sa elimini lactoza. Painea e ok ca ai eliminat-o ( puteai s-o inlocuieti cu paine integrala, multicereale, etc. ).

Consuma branza degresata, lapte slab, iaurt ( de preferat facut in casa ), oua, carne de pui, de curcan, peste.

E bine sa ai 4-5 mese pe zi, mici si dese, ultima sa fie cu 2 ore inainte de culcare.

Nu trebuie sa alergi zilnic ( o sa-ti fortezi ligamentele ), corpul tau are nevoie si de refacere.

Ca reguli generale, poti aplica ce scrie aici :
http://www.getfit.ro/slabire/regim-slabire/dieta-pentru-slabire.html

NU e o dieta propriu-zisa ( urasc dietele ), ci principii generale, destul de complicate.

Si mai poti citi aici :
http://www.getfit.ro/slabire

Alimente pentru slabit, etc.

Spre ex. consuma si grasimi sanatoase ( masline, nuci, alune ), dar crude, nu alune prajite pline de calorii.