| floryn05 a întrebat:

am si eu o problema de la o vreme respir mai greu dar e cam ciudat cum sa zic senzatia de respiratie grea o am numai cand ma gandesc sa nu am cine stie ce boli dar daca nu ma gandesc respir normala ...credeti cas putea fi bonlav sau sa fie de la caldura de afara

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

E pe fond psihic, anxietate. Ti-e teama sa nu ai vreo boala grava, esti ipohondru si daca te gandesti la chestie de care ti-e frica, intri intr-o stare anxioasa, respiri greu, iti creste pulsu, eventual iti transpira palmiil sau te ia cu frig. Ai mai multe variante, ori mergi la un medic si iti faci toate analizele sa te convingi ca nu ai nimic, ori mergi la un psiholog pentru a scapa de anxietate ori inveti sa te controlezi singur, cand respiri greu incearca sa iti tii respiratia 10 15 secundee apoi sa respiri normal si gandeste-te de unde e faza asta cu boliele? Ai vreun simptom ciudat? Daca da mergi la medic, daca nu incearca sa iti analizele gandurile si starile sa iti dai seama de unde pornesti, ce anume te faci sa crezi ca ai vreo boala grava.

| Exilee a răspuns:

De curand poate ai suferit un atac de panica (,) care iti genereaza acum anxietatea. Eventual, un test EKG spune adevarul. Totusi, vizita la medicul de familie este esentiala, ba chiar si la un psiholog. DIn propria-mi experienta am infrant anxietatea care ma chinuia toata vara trecuta.
Oricum, nu te gandi la teama de boli grave sau teama de moarte. Si acestea sunt ''simptome'' ale anxietatii ( este normal pentru orice om anxietetic), ci incearca sa gandesti pozitiv, sa NU STAI SINGUR si incearca sa intri in vorba cu cat mai multi cunoscuti.Este o lupta cu tine insuti. S

| YuukiDream a răspuns:

Buna si eu de ieri respir cam greoi si ma gandesc tot timpul la asta. Cu tine cum a fost? Ti-a trecut, nu te-ai mai gandit si ti-a trecut? Sau ai fost la medic sau cum ai facut? Te rog sa-mi raspunzi, am mare nevoie de raspunsul tau. Mersi.

| floryn05 explică (pentru YuukiDream):

Buna pai nu am fost la medic pur si simplu nu mam mai gandit si nu am mai avut probleme bine a cam trecut ceva timp de atunci cam un an dar am scapat de obsesile astea iti recomand sa faci la fel nu temai candesti si o sa vezi cati trece

| D3is a răspuns:

Daca respiri greu s-ar putea sa ai astm bronsic, cu boala asta nu e de joaca, daca stai mult in aer inchis sau in fum de tigara poti sa te sufoci si sa mori