| OrangeWind a întrebat:

Am si eu o urgenta va rog ajutati-ma! Am 14 ani si am in clasa un coleg care are o surioara mai mica si ea avea varsat de vant acum vreo doua saptamani.si zilele acestea a facut si el! Vineri nu avea nimic, dar pana luni a facut si el.Si vreau sa spun ca am stat pe langa el, am vorbit cu el si imi este frica sa nu fac si eu varsat de vant.Credeti ca pot avea si eu? Daca nu am comunicat cu el cat avea varsat de vant, dar am comunicat inainte de a avea.Va roooog sunt foarte speriata! Numai asta nu imi trebuia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Nu te speria. Nu ai motiv. Ingrijorarea sunt norii de maine pe soarele de azi. Ce este sa se intample are sa se intample dar nu cred ca te imbolnavesti.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa faci si tu, mai ales daca nu ai facut-o niciodata. Ai sa afli peste exact 14 zile. Din pacate, pacientul este mai putin contagios cand ii apare eruptia. Foarte contagios este in ultimele 3 zile ale incubatiei (inainte de eruptie). Nu fi speriata, varicela nu este o boala grava la varsta ta.

Abh
| Abh a răspuns:

Era in perioada de incubatie si era contagios, asa ca ai toate sansele sa faci si tu boala peste 2 saptamani. Asta depinde de imunitatea pe care o ai, s-ar putea si sa scapi fara sa faci boala.

| Oanny a răspuns:

Sunt sanse sa faci asta daca ai stat in preajma lui cat era bolnav. Oricum varsatul de vant este ceva normal. Daca nu il ai acum poti sa il ai mai tarziu, sau cine stie.Nu-ti face griji o sa fie bine.Succes!

| putzulica a răspuns:

Am patit-o sa fiu in locul colegului tau. nu se intampla nimic... asa faceau si colegi mei... cand auzeau ca soramea-i bonlava ma resingeauangry si nu aveam nimic. dar apoi am luat si eu. dar nu am dat la nimenibig grin

| hiphopbeatz a răspuns:

Daca nu ai avut inainte nu o sa ai. el nu a facut varsat de vant din cauza perioadei de incubatie. iar acum a facut. s-ar putea sa favi si tu.

este posibil.

pace!

| ihaterain a răspuns:

Daca ai vorbit cu el inainte de a fi bolnav (sa imbolnavit in week-end, nu?) cu siguranta nu vei patii nimic ca si eu am stat de vorba cu copii care peste doua zile au facut varicela si n-am patit nimichappy

identitate
| identitate a răspuns:

Nu te speria.roga-te sa o faci acum pentru ca daca o faci mai tarziu pot sa apara complicatii, unele grave.In plus chiulesti 14 zile de la scoala, cu scutire pe deasupra!laughing

| vintageheart a răspuns:

Daca ai avut pana atuncea varicela nai de ce sati fai griji.Nu o sa mai ai. Daca nu ai avut atunci asteapta si ai sa vezi daca o sa ai.si daca o sa ai sa nu iti rupi bubele ca o sa ramai cu urme(am patit-ostraight face)

| OrangeWind explică:

Nu nu cred ca am mai avut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stadiul de incubatie la varicela (varsat de vant ) este de 12-14 zile Deci : nu ai comunicat cu el cat timp a avut boala (care dureaza 7-10 zile ) dar ai comunicat inainte, tinand cont ca au trecut presupun mai mult de 10 zile inseamna ca nu vei face daca pana acum n-ai avut nici o manifestare. Fa vaccinul, te apara si de alti colegi care vor avea.