| greudeghicit a întrebat:

Vin cu o mica întrebare pentru voi... acum 2 zile am stat lângă un prieten care peste o zi a aflat ca are vărsat de vânt...o sa iau și eu?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca ai luat deja, fiindca este foarte contagios.

| greudeghicit explică (pentru Violleta2022):

Si dupa cat timp voi vedea daca chiar am?

| Violleta2022 a răspuns (pentru greudeghicit):

In cateva zile, maxim 1 saptamana.

| NumănumescBrBr a răspuns:

Dacă nu ai avut e posibil

| anonima4552 a răspuns:

Daca nu ai avut e posibil daca l-ai atins pe mana sau oriunde. Daca ai avut atunci nu ai cum.

| greudeghicit explică (pentru anonima4552):

Tin sa mentionez ca am 16 ani si nu am avut pana acum, si da am dat mâna cu el.

| anonima4552 a răspuns (pentru greudeghicit):

Pai daca prietenul tau atunci a avut deja varsat de vant, atunci cel mai probabil l-ai luat, fiindca Varicela(varsatul de vant) este o boala infectioasa, fiind cauzata de virusul varicelo-zosterian, de tip herpetic. Primele semne poti sa le vezi/simti dupa aproximativ o saptamana, 9 zile sau poate mai repede(depinde de persoana). Simptomul cel mai rapid pe care l-ai observa este febra

Simptomele varicelei sunt, de obicei, ușoare la copii, dar pot pune viața în pericol la adulți și la persoanele de orice vârstă cu un sistem imunitar slab. Cu toate acestea, fiecare persoană poate prezenta simptome diferite, care pot include:

oboseală și iritabilitate cu una sau două zile înainte de a începe erupția;
erupție cutanată cu mâncărime pe trunchi, față, scalp, sub axile, pe partea superioară a brațelor și picioarelor și în interiorul gurii (erupția apare în mai multe valuri: începe cu pete roșii, plate, și progresează la umflături roșii, ridicate, care apoi devin vezicule; formarea noilor leziuni continuă timp de 2-4 zile);
la nivelul mucoaselor, veziculele sunt rapid decapate, rezultând niște leziuni ulcerative superficiale;
veziculele se vor transforma în cruste care se desprind fără a lăsa cicatrici;
sindrom pseudogripal, cu slăbiciune generalizată şi posibil febră;
prurit;
cefalee;
scăderea apetitului.