| kikirikikikiki a întrebat:

Bună. Anticoncepționalele îngrașă? Sunt bune pentru organism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Depinde de fiecare organism în parte. Bine sau râu e o măsură de contracepție cu rezultate acceptabile pentru cuplurile care se cunosc și știu că nu există riscul unor boli venerice.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Anticonceptionalele ingrasa, acelea le poti lua numai la indicatia medicului ginecolog pentru a regla menstruatia si a nu ramî ne insarcinata, orice medicament are reactii adverse, face bine intr-un loc dar strica altele.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, antconceptionalele au unul din efectele negative: ingrasarea, alaturi de mulet altele, fiindca sunt chimicale care actuioneaza direct asupra hormonilro din corpul atu, modificandu-i.
Bineinteels ca nu sunt bune pentru orgnamsism, pentru ca pot decansa boli tiroidiene si pot sa produca infertilitate.
Ti-a recomanda folosirea PREZERVATIVULUI la toate partidele de sex, findca nu are nici un fel de efect secundar, nu afectaeza organismul femeii si nici al barabatului si costa extremd e putin, in comparatie cu anticonceptionalele, unde platesti cam 30 lei pe luna, pe cand prezervativul este 2-3 lei bucata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Nu.
2. Bune, nu. Ca orice medicament, are reacții adverse.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ele nu ingrasa ca nu au calorii dar iti pot creste pofta de mancare

| Larisajenner a răspuns:

Buna. Eu am luat anticonceptionale 9 luni de zile (cu pauze de cate o luna) nu pentru ca aveam nevoie de o metoda contraceptiva, ci din cauza faptului ca aveam o problema medicala (chisturi ovariene). Nu m-am ingrasat absolut deloc, dar asta nu e valabil pentru fiecare femeie. Corpurile noastre reactioneaza diferit. In sine, nu sunt prea bune, evident laughing doar sunt substante chimice. Daca vrei sa le folosesti pentru contraceptie, ar fi indicat sa nu le iei de capul tau. Trebuie sa fii instruita cu anumite informatii (din ce zi se iau, pentru cat timp, cand se impune o pauza si tot asa) pe care le poti afla si de la farmacie. Daca ti-au fost recomandate pentru o problema medicala, ai grija mare la ce ti-a indicat medicul. Oricum, inainte de inceperea tratamentului, ar fi necesar sa se faca analize.