| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa va intreb daca pot sa imi pun fatete dentare avand in vedere ca recent mi-am terminat tratamentul ortodont cu aparat dentar? Sau trebuia sa pun fatetele in timpul tratamentului cand ca sa fie putin spatiu printre dinti? Intreb doar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Whitesnake99 a răspuns:

Nu are nicio legatura, din contra. Niciun dentist nu o sa iti puna fatete in timpul tratamentului si de fapt nici nu vad cum ar putea tinand cont ca aveai bracket-urile pe dinti (sau ai avut aparat mobil?). In fine, ideea e ca poti sa iti pui linistita acum daca ai de unde scoate 2000 lei/ fateta. Oricum, cel mai bine vorbesti personal cu dentistul si te va lamuri cu absolut tot.

| Mmn a răspuns:

Eu nu vad rostul. daca vrei fatete de ce ai mai purtat aparat dentar..iti puteai indrepta dintii din fata direct prin fatete. Si cam nasol dupa ce ai purtat aparat..mai ales daca a fost fix pentru ca iti pune bara aia de contentie in spate.un doctor iti poate spune exact. Dar sa stii ca nu-i chiar asa usor cu fatele, nu o sa mai poti musca lucruri tari..si alte chestii care le faceai cu dintii tai.

| movi a răspuns:

Din cate stiu eu fatetele dentare deterioreaza mult dintii pentru ca trebuie pilit smaltul si nu ti as recomanda avand in vedere ca tocmai ti i ai indreptat cu aparatul. Daca ii vrei mai albi poti folosi pasta de dinti de albire sau alt tratament.