| consuelo_4228 a întrebat:

As vrea citeva sfaturi referitor la acnee. Ma lupt cu ea de ani de zil. Am mers si la dermatolog de mai multe ori si nimic. Primul curs de tratament ce mi l-a recomandat un medik a constituit: injectii, antibiotice, ultraviolete...Se vedea cu ochii cum se usuca cosurile dar imi usca si foarte mult pielea, aveai impresia ca e din puzzle si la un moment dat o sa se darime, aveam si dureri (usturimi) insuportabile. Dupa ce am terminat tratamentul o perioada ( o luna-doua cel mult) nu am mai avut probleme. Apoi am fost la mare si posibil din cauza razelor solare puternice iarasi mam "umplut" de cosuri.
A doilea tratament l-am facut acum nu demult( cel mult o luna in urma), dermatologul mi-a dat indreptare la un laborator, am mers acolo si am dat analize si s-a depistat ca am "STAFILOCOC AURIU", mi-a dat si un curs de tratament, dar fara nici un efect. Toate medicamentele m-au costat foarte scump dar nici o schimbare.

Nustiu ce sa mai fac...ma deranjeaza acneea si nu mai stiu in cine s acred... va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, pai multi se confrunta cu aceasta problema, daca esti la varsta adolescentei nu ai de ce sa te ingrijorezi asa tare, in schimb daca nu esti la aceasta varsta e mai complicat... daca nici tratamentul de la dermatolog nu a avut efect eu zic sa incerci cat mai multe remedii naturale, sunt multe retete naturale... apoi Zineryt este foarte bun si se gaseste la farmacie...cam asta ar fi, ca altceva nu stiu ce ai ptuea face din pacate, daca nici la medic nu a functionat...probabil ar trebui sa consulti un alt medic care sa iti ofere un tratament mai bun cu efecte pozitive... daca pana la urma nici asa nu functioneaza, atunci lasa-te asa cum esti, poate vor disparea ele pana la urma, pastreaza igiena fetei, fa baie de aburi sa se deschida porii si da-te cu o crema hidratanta...foloseste un fond de ten in ultimul caz, ca sa iti acopere cat de cat daca sunt extrem de vizibile, daca nu se vad prea tare, atunci lasa-te asa, bafta!

7 răspunsuri:
| ina_4413 a răspuns:

Fa o antibiograma(iti ia secretie purulenta di cos si vede la ce este rezistent stafilococul)pentru a-ti prescrie exact antibioticul, pentru ca pana nu-l omori nu scapi de acnee.Ai grija si la regimul alimentar, fa si un tratament de detoxifiere, antibioticul pe care il iei foloseste-l diluatin uz extern, vezi ce lotiuni si ce creme folosesti, iar pe perna pune-ti un prosop pe care a2a zi il fierbi.

| alexutzu00791 a răspuns:

Si eu am facut acnee tot cand am fost la mare, poti sa mi dai detalii caci ma sacaie de atunci

| IbanezFender a răspuns:

Pot sa iti trimit o crema antiacnee care a ajutat alte persoane :suna la 0762671336

| larisag a răspuns:

Buna,
Multi tineri se confrunta cu aceeasi problema, insa eu raman la parerea mea, si anume ca, cele mai bune si eficace remedii sunt cele naturale, din plante, indiferent de afectiune.La fel si impotriva cosurilor, exista un produs naturist, la care nu exista reactii adverse neplacute precum cele descrise de tine.In speranta ca te pot ajuta, iti trimit un link de unde te poti informa :http://www.tratamente-boli.com/......activ.html
Bafta multa si o zi buna!

| Magic a răspuns:

Cu ajutorul unei bai cu un amestec de tarate si zer, toata grasimea inutila se dizolva cat ai clipi, lasand in urma o piele matasoasa. Amesteca 2 l de zer de lapte de vaca cu 250 de g de tarate de grau si pune amestecul la fiert. Lasa-l sa fiarba 15 minute, apoi ia-l de pe foc si adauga 3 picaturi de ulei de rozmarin, 3 de ulei de salvie si trei de ulei de lamaie. Trece acest amestec printr-o strecuratoare si lasa-l sa curga in apa in care faci baie.

Cu un scrub de ghimbir si sare iti vei deschide porii si vei scapa de atat de deranjantele cosuri de pe spate. Amesteca 2 linguri de sare de mare cu 1 lingura de ulei de nuci, 3 picaturi de ulei de ghimbir si 2 picaturi de ulei de lamaie (daca nu ai la indemana, foloseste alte citrice). Intinde amestecul pe corp si inveleste-te intr-un prosop moale. Foarte curand vei simti efectul binefacator pe piele. Clateste-te dupa 30 de minute si sterge-te usor cu un prosop. La final, da-te pe tot corpul cu o crema
hidratanta.

Ofera-ti placere pura cu ajutorul piersicilor si al dovleacului. Amesteca jumatate de piersica cu o jumatate de cana de dovleac pisat si o lingurita de castravete dat prin razatoare. Adauga 2 lingurite de miere si 2 lingurite de unt de shea si amesteca toata compozitia cu mixerul. Masa pastoasa astfel obtinuta se intinde pe corp si se lasa sa actioneze 15 minute. Dupa clatire, vei avea o piele fina ca de piersica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zinerit e foarte bunwinkingnici eu nu am avut incredere la inceput,(dupa 2ani de cand aveam acnee si am folosit o tona de chestii fara nici un rezultat)nu mai credeam in nimic...si am vazut ca unei prietene i-au trecut cosurile si bubele(le storcea)in cateva zilesurprisesi am intrebat-o ce a folosit si a zis ca zineryt...si am folosit si eu si se vad rezultatele(inca mai folosesc)winkingnu mai am decat cateva cosuri care se vor trecewinking(daca le storci foloseste tinctura de propolis diluatawinking, o sa fie mult mai binewinking )Sa stii ca zinerytul arde fata la inceput(si eu am patit-o si am folosit crema hidratanta fara ulei, si senzatia de arsura a trecut in timpwinking )

| motanelul a răspuns:

Eu folosesc eritroacnol e o crema ff buna cel potin pentru mine si nu arde deloc pielea si e destul de ieftina sper sa te ajute si pe tine