| Alexa109 a întrebat:

Buna,as vrea sa imi pun aparat dentar peste cateva luni.
Am un dinte stramb(putin stramb nu foarte) si unul,, bagat" mai in spate.
In cat timp credeti ca mi s-ar îndrepta?
Am nevoie ca as vreau sa stiu, cine ma ajuta si desigur sa fie un raspuns bun îi dau fundita. Fara mistouri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fara mistouri - cel puțin un an!

| WhiteLife a răspuns:

Probabil un an-doi, gandeste-te ca pracric oasele tale se muta. Aparatul nu va fi doar pe un dinte, ci pe toata arcada. La primul consult si te va cere radiografie si apoi ortodontul va spune daca doar dintele acela are problema, pentru ca de obicei sunt mai multe, dar doar unele sunt mai vizibile sau deranjante.

| StefanChriss a răspuns:

Buna! Indreptarea dintilor se face foarte repede, dupa cateva luni vezi deja rezultate mari. Te poti uita pe insta, la diversi stomatologi, sa vezi in imagini cu inainte/dupa x luni. Treaba cu aparatul dentar este ca rezultatele sunt rapide, dar aparatul trebuie pastrat pentru cativa ani, altfel modificarile regreseaza.

| Eirina a răspuns:

Hei, buna! Si eu mi-am pus aparat dentar acum 2 săptămâni și ceva. Eu am măselele crescute aiurea +un dinte din fața. Medicul meu a decis sa imi indrepte mai întâi măselele si apoi cand se face loc sa imi indrepte si dintele. La mine maselele au început sa se vada frumos inca din prima săptămână. Daca se misca asa in continuare cred ca in max 2-3 luni dinții mei o sa arate perfect. Dinții in general se misca repede.

| Alexa109 explică (pentru Eirina):

Ce aparat ți-ai pus? Cat ai dat pe arcada?