| Akumetsu a întrebat:

Buna,as vrea sa-mi pun lentile de contact, am purtat ochelari de la 14 ani si am dioptrii destul de mari,4, 50.Intrebarea mea pentru voi este, se merita sa iti pui lentile de contact si sa renunti la ochelari? Si unde as putea sa imi cumpar lentile de contact pe care sa le schimb anual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

In primul rand, lentilele de contact sunt foarte scumpe,trebuiesc schimbate des, ingrijire deosebita, altfel mai patesti si ceva la ochi. Apoi, la dioptria de 4, 5(banuiesc ca ai cu minus, miopie), nu cred ca s-ar recomanda.
Dar, un consult si un sfat cerut medicului oftalmolog, poate sa te lamureasca mai bine.

1 răspuns:
| nicols a răspuns:

Cel mai bine te poate sfatui medicul oftalmolog, insa si lentilele de contact sunt foarte apreciate pentru corectia vederii, de cele mai multe ori aceasta fiind mai eficienta decat in cazul ochelarilor. Asta deoarece lentila sta pe ochi si se misca o data cu acesta, pe cand la ochelari vederea periferica (pe lateralele ochelarilor, pe deasupra si pe sub ochelari) nu este corectata. Lentilele de contact nu sunt foarte scumpe, asa cum zic unii-altii. O cutie cu 6 lentile, care te tin 6 luni costa 84 lei. O solutie pentru lentile te tine si aia foarte mult si gasesti si la 20 lei. Sunt o gramada de magazine online de unde le poti lua foarte rapid si simplu. Unele chiar ofera lentile de proba si vezi cum se obisnuieste ochiul tau cu ele. Poti intra aici sa-ti faci o idee de preturi. http://medlens.ro/ro/32-lentile-de-contact. Sper sa ti fie de folos informatia si nu uita ca inainte de a cumpara, trebuie sa iti indice medicul ce dioptrii ai nevoie.O schimbare e oricand binevita, eu zic ca merita sa incerci!