| queneen a întrebat:

Aseara cand incercam sa dorm ma intepa inima.Am observat ca atunci cand fumez sau depun efort fizic mare imi bate inima tare, nu extrem de tare dar imi bate mai tare decat ar trebui.Si nu ma doare inima sau ma inteapa non stop, doar aseara ce ma intepa dar nu sunt sigura daca era de la inima sau de la sani pentru ca de ceva timp ma cam dor si ma si inteapa sub sani.Acum un an am facut un test la inima sau cum se numeste si ma asteptam sa am probleme dar nu aveam nimic insa doctorul mi-a recomandat sa nu mai beau cola, energizante sau cafele. Energizante nu mai beau de ceva timp insa de la cola nu ma pot abtine.Nu beau ca disperata.De 2-3 ori pe saptamana.Mi-am luat si tensiunea si bataile inimii sunt ori 79 dar cea mai mare a fost 91.De obicei e intre 60-80.Ma bate gandul sa merg din nou la un control sa vad daca am ceva dar pana atunci imi puteti da niste sfaturi? Multe persoane mi-au recomandat sa nu mai beau cola,energizante, sa nu depun efort fizic foarte mare si sa fiu calma, relaxata.Am si o problema si ma gandesc mereu cand am vreo problema sa nu ajung in stadiul in care sa nu mai fiu si gandindu-ma la chestiile astea ma si stresez foarte mult, ma panichez, noptile nu prea le dorm.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Poate fi si de la oboseala si de la lipsa de calciu sau de magneziu.Si pe mine ma inteapa inima des dar nu mi-a gasit nimic la inima la control. Cert e ca si energizantele si cola afecteaza si cauzeaza intepaturi si puls mai mare si chiar tensiune.Eu cand beau cola, am pulsul mare si tensiunea mai crescuta.Incearca sa bei altfel de suc, fara cofeina daca nu te poti abtine..Sanatate

| sierra1 a răspuns:

"cand fumez sau depun efort fizic mare imi bate inima tare,,,, decat ar trebui"

cred că ar trebui să lași medicul să facă constatarea, fă-i o vizită

| Donsavas a răspuns:

Țigările si cola nu ti ajuta inima.

| GicaGigekGica a răspuns:

Lasa tigara, cola si viziteaza din nou un doctor sau mai multi. Mereu primul doctor o sa iti zica ca esti perfect sanatos, dar durerile nu sunt degeaba.

| queneen explică (pentru GicaGigekGica):

Durerile nu stiu daca sunt de la inima sau de la sani pentru ca, cum am mai zis am si dureri si ma mai inteapa sub sani. Si inima nu ma doare incat sa nu mai pot de dureri. Tin cateva minute dar dupa trec. Insa ma gandeam sa fac o vizita pe la doctor si chiar daca nu am nimic, sa fiu eu 100% sigura

| bmerry a răspuns:

Mie medicul mi-a spus ca e imposibil sa te doară/înțepe inima, pentru ca este un mușchi. Ceea ce pare a fi durerea de inima, este de fapt o durere in zona inimii, de la poziția incorecta. Deci poți sa te liniștești cu asta. Acum, evident ca toată cofeina, energizantele, Coca-cola nu îți fac bine și ar trebui sa iei in considerare sa le mai elimini. Nu trebuie sa ajungi la spital in ultima condiție posibila, ca sa îți dai seama ca sunt dăunătoare!