| Razvan681 a întrebat:

Astăzi e a opta zi de când mi-am dat seama că am o umflătură roșie sub pleoapa inferioară (sacul conjunctuval) a ochiului drept, situată fix la coada ochiului. Prima și a doua zi m-a durut tare în acea zonă dar după nu am mai simțit nici o durere. E o umflătură roșie, nu e pe ochi, ci pe pielea de sub pleoapă, în sac. Ce e? Vă rog să mă întrebați detalii dacă nu ați înțeles ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Poate fi un "ulcior" sau orice altceva. Cel mai bine este sa mergi la medicul oftalmolog.

Răspuns utilizator avertizat
| GabyT10 a răspuns:

Ai facut orjelet (denumirea populara este ulcior sau urcior) este o infectie a uneia dintre glandele sebacee de la baza unei gene.Aceasta infectie se poate dezvolta in interiorul (orjelet intern) sau in exteriorul (orjelet extern) pleoapei, si poate aparea la orice varsta.In aproximativ 3 zile evolueaza spre o colectie purulenta ce se sparge, dreneaza si se vindeca in medie intr-o saptamana.Se pot folosi comprese calde si antiseptice de 2-3 ori pe zi, 3-4 zile, pentru a grabi evacuarea puroiului.In general, ulciorul se vindeca spontan in decurs de o saptamana sau printr-un tratament ambulator ce consta in administrarea de unguente si picaturi cu antibiotice. Daca esti sigur ca il ai de 8 zile si nu a evacuat puroiul, te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie.Sanatate multa iti doresc.

| Stefaniastef637282721 a răspuns:

Calmeaza-te am avut si eu asta. Mai ales daca înainte de asta ai avut ulcior la același ochi e normal. E de la praf sau de la un microb. Nu iti face griji. Eu am avut acum 5 luni unul mare rau si au trecut 5 luni iar acum nu se mai cunoaște deloc sau putin. Dacă nu s-a agravat și chiar s-a micșorat de ce sa ma panichez? Totul o sa fie bine. Mie imi ies ulcioare de la 2 ani incontinuu si de curând am aflat că e normal (in unele cazuri). Ps. Nu fugi repede la doctor mai astepti (astea care sunt interioare se trec mai greu cumpără niste alifie (tobradex) de cand am luat tobradex după 5 luni a dispărut după putin timp. Nu mai sta atât de mult pe telefoane (sigur esti adolescenta ) macar 3-4 fara, somnul încearcă să fie mai lung 10-11 ore macar o zi. Dacă se mărește în 2-3 saptamani si dupa ce dormi bine, nu mai stai pe telefoane si dai cu alifie e îngrijorător, la doctorul oftalmolog.