| anonim_4396 a întrebat:

Azi-dimineata mi-a venit menstruatia, iar maine noapte plec la mare. Nu ma doare burta ca de obicei si nu curge in abundenta. Dupa cate zile pot sa intru in apa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Dupa 3-4 zile poti intra linistita in apa dar sa folosesti un ob

| ZeePinkStar a răspuns:

Buna happy Eu cred ca ar fi bine ca vineri sa nu intri in apa, mai ales ca in noaptea respectiva o sa fi pe drum si e probabil sa nu te simti asa ok, in mare parte depinde de starea ta si cat de nerabdatoare esti sa intri in apa happy Distractie placuta si trimite-mi si mie o bucata de mare happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi intra în apă chiar din PRIMA zi, dar să foloseşti OB-uri!

Chiar dacă eşti virgină, poţi folosi OB mini - vezi linkul :
http://www.carrefour-online.ro/......241433.png

Vezi diferenţa de mărime între OB mini şi cele normale la linkul :
http://m.cdn.blog.hu/ki/kittyna/image/ob.JPG

După cum observi din poză, cele mini sunt mult mai MICI - deci, le poţi folosi LINIŞTITĂ chiar dacă eşti virgină!

Vezi şi Prospectul OB mini la linkul :
http://www.prospecte.net/prospect-ob-igiena-intima

Le foloseşti doar pentru 20 ( MAXIM 30 ) minute cât stai în apă, iar când ieşi din apă TREBUIE să mergi să te schimbi ( schimbi OB-ul sau pui absorbant ).

NU poţi sta mai mult de 30 minute în apă deoarece OB-ul se îmbibă cu apă.

NU-ţi recomand să foloseşti absorbant când intri în apă deoarece se îmbibă cu apă mult mai REPEDE decât OB-urile!

Nu trebuie să foloseşti pantaloni ( pentru "camuflare" ).
Înainte de a intra în apă te duci la toaletă şi îţi pui un OB mini, apoi intri în apă şi stai MAXIM 30 minute, după ce ieşi din apă mergi iar la toaletă şi schimbi OB-ul sau îţi pui absorbant.
Când vrei să intri iar în apă REIEI "ritualul".

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Dupa ce ti-a trecut COMPLET!
Abia atunci te vei putea bucura de balaceala, soare.
Stai la umbra, te protejezi cu palarioara pe cap, te hidratezi corespunzator.
Te pup!

| CMaria21 a răspuns:

Dacă ţi-ai programat un concediu la mare sau o zi la piscină, nu trebuie să anulezi totul doar fiindcă s-a nimerit în perioada aceea a lunii. Atâta timp cât nu ai dureri sau o stare neplăcută, nimic nu te împiedică să te bucuri de vacanţă, inclusiv de înot. Foloseşte un tampon intern şi ai grijă să-l schimbi odată la câteva ore. Dacă este introdus corect, tamponul nu intră în contact cu apa din piscină.

Sursa:Unica.ro

o zi buna

| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

Dupa 3 zile este ok.cam atunci se apropie de final.La fel am procedat si eu.

| Adda097 a răspuns:

Draga mea dupa 3 zile nu ar trebui sa-ti mai curga mult deci poti intra in apa dar daca nu vrei sa risti poti folosi absorbantele interne de la O.B sunt foarte bune si nici macar nu le simti!happyBafta:*