| Tourniquet a întrebat:

Eu am menstruatia neregulata si peste 6 zile plec la mare si inca nu mi-a venit. Inca ma doare burta, deoarece cred ca trebuie sa-mi vina. Dar mi-e frica sa nu ma pomenesc ca sunt la mare si sunt pe stop. Ce asi putea face daca sa zicem curge putin si sunt in ultimele zile? Asi putea sa intru in apa?
Mentionez ca mi-e frica sa port absorbantele O. B.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă eşti virgină nu foloseşti o. b.-uri, clar!
Dacă vine la mare nu te expui la soare, rişti să faci hemoragie, utilizezi tampoane externe.
Ceaiul de creţişoară este un stimulent hormonal care reglează menstra.
Pa, pa.

luciana
| luciana a răspuns:

Ceaiul de cimbru sau cimbrisor regleaza ciclul menstrual si durata lui, anuleaza durerea si regleaza fluxul menstrei. Se face o infuzie dintr-o lingurita cu varf de planta ce se adauga peste o cana de apa fiarta si dupa 1 minut se strecoara si se bea cu inghititutri mici timp de cateva zile inainte, in timpul si dupa ciclu. Se face acest tratament timp de cateva luni, pana ce se regleaxa ciclul, dispar durereile si se regleaza fluxul menstrei. Cu bine, sanatate multa si o vacanta de vis, Lucien.

| Floreenofficial a răspuns:

Pai trebuie sa risti.sa stai inchisa in hotel nu e o solutie. sad
daca te va vedea cineva asta-i viata... e ceva absolut normal! sau te duci imediat in apa!
succes!

| Deyutza a răspuns:

Spune-i mamei tale dspr. problema ta si poate veti putea anula cu cateva zile vacanta! Despre absorbantele O. B nu stiu ce sa spun...nici eu n-am avut curajul sa le incerc aasa ca m-ai bine foloseste un tampon normal si nu mai intra in apa happy

| Didii15 a răspuns:

Parerea mea este ca maine sau poimaine trebuie sa-ti vina daca a inceput sa te doara burta.Cand vei ajunge la mare vei fi aprox. in ziua 3 si ink 2 zile mai stai pe tusa apoi 5 zile stai numai in apahee hee si la plaja

O. B sunt periculoase poate sa-ti provoace o infectie prin interior + ca at cand il vei folosi nu vei mai fi virginalaughingstraight face

Sper ca te'am ajutat si disctractie placuta la mare

Take care

| Georgiiiii a răspuns:

Deci...eu una am patit-o la mare cand eram in ultimele zile si mai aveam foarte putin si am intrat in apa/eu credeam ca mi s-a terminat dar dupa ce am intrat in apa a inceput sa ma doara rau burta si mi-a venit iar mult
in concluzie,,,. nu te sfatuiesc sa faci astad'oh

| amaadina a răspuns:

Incearca vitamina K... Da' nu stiu daca e buna si pentru copii...

| Andreea9222 a răspuns:

Incearca sa faci bai f calde pentru a face sa-ti vina acum si nu cand esti la mare. Daca nu a functionat intreaba la farmacie de niste pastile care sa ti-o intarzie.Cat despre ultimele zile iti spun ce-am facut eu:am intrat in apa fara probleme si n-am patit nimic.Totusi dupa ce iesi din apa du-te la dusurile de pe plaja si fa unul. Sper ca ti-am fost de ajutor.Imi dai o fundita pls? big grin

| Bii26 a răspuns:

Tampoanele O. B. nu-ti fac nimic daca-ti iei mini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O. B nu sunt absorbante, ci tampoane happy

| SaraIsVeryBeautiful a răspuns:

Fara o.b. nu poti intra in apa, gandeste-te putin.