| SimonneBX a întrebat:

Bunasad, cand eram mica eram dolofanuta recunosc, dar acum m-am inaltat si arat mai bine dar eu niciodata nu m-am considerat "ideala" sau "perfecta" asa ca multi fac misto de mine zicandu-mi ca sunt grasa iar altii spun ca nu. Nu stiu ce sa mai cred. Am 13 ani 1.57 si 48-49 kg...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Dupa cum te-ai descris nu esti grasa deloc asa ca nu ai niciun motiv sa sa fi nemultumita de corpul tau.
Cred ca tocmai nesiguranta si stima de sine scazuta pe care o arati in fata colegilor tai ii determina sa faca misto de tine.
Daca le arati ca ceea ce spun ei te afecteaza si te intristeaza atunci doar le vei "alimenta" pofta de glume si de misto-uri.
In schimb daca le arati ca glumele proaste facute pe seama ta te lasa indiferenta si ca ai incredere in tine si in felul in care arati cred ca (cu putin noroc) in curand toate glumele vor inceta).happy

4 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Dupa cum te-ai descris nu esti grasa deloc asa ca nu ai niciun motiv sa sa fi nemultumita de corpul tau.
Cred ca tocmai nesiguranta si stima de sine scazuta pe care o arati in fata colegilor tai ii determina sa faca misto de tine.
Daca le arati ca ceea ce spun ei te afecteaza si te intristeaza atunci doar le vei "alimenta" pofta de glume si de misto-uri.
In schimb daca le arati ca glumele proaste facute pe seama ta te lasa indiferenta si ca ai incredere in tine si in felul in care arati cred ca (cu putin noroc) in curand toate glumele vor inceta).happy

| qtheodora a răspuns:

Nu esti deloc grasa eu am o colega la baschet care are 11 ani si 50kg.nu iti face griji cei care iti spun ca esti grasa o spun doar din rautate si pentru ca sunt gelosi pe tine nu mai pune la suflet ce spun ati.conteaza ca tie iti place cum arati tu sa te simti bine nu ceilant cei care te apreciaza si te iubesc cu adevarat iti iubesc si iti apreciaza interiorul nu esteriorul. sper ca te-am ajuat succes!

| Nina_9095 a răspuns:

Eu am 14, 1, 52 m si 50 kg. La 13 ani aveam 54 kg asa ca... Trage tu concluzii!
Dar important e cum te simti, cum te vezi tu, nu cum te vad altii. Nu ii baga in seama. A fi frumoasa nu inseamna sa ai 90-60-90 si o inaltime de 1, 70 m.

Tine minte : „Fruumusetea este ceva in adaos, e ca ambalajul unui cadou - frumos dar nu este cadoul in sine." ( John Fowles )

P.S : Eu tot timpul spun ca se trage de la oase :]] Sa ai 100 kg nu inseamna neaparat sa fii grasa.

| Nina_9095 a răspuns:

Plus ca nu exista nimeni „perfect" sau „ideal". Noi vedem pe cineva „perfect" in persoana pe care o iubim dar daca stam si ne uitam atent nici ea nu e perfecta.