| FanTpu a întrebat:

Care este ritualul, sau Cum va organizați somnul, eu de multe ori mă trezesc foarte obosit. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| HazelEyes77 a răspuns:

Incearca sa adormi inainte de miezul noptii deoarece se considera ca cel mai odihnitor somn e cel cuprins intre orele 22- 4 dimineata. Nu e indicat sa mananci chiar inainte de a merge la culcare deoarece un stomac plin perturba somnul. Si nici consumul de cafea si alcool nu te va ajuta sa ai un somn odihnitor. Bea mai bine un pahar de lapte sau un ceai linistitor de valeriana, floare de tei sau sunatoare care calmeaza sistemul nervos si induc somnul. Evita sa lucrezi pana tarziu pe calculator, sa vezi filme de groaza sau sa asculti o muzica zgomotoasa. Si nu te mai gandi la problemele de peste zi sau la cele pe care urmeaza sa le infrunti maine. Si sursele de lumina din camera ii pot induce creierului impresia ca e inca zi asa ca incearca sa le reduci.