| Mădiiiiie a întrebat:

Ce pot face sa scap de matreata? Mentionez ca ma spal cu Pantene de 10 luni si nu am avut probleme pana acum 2-3 luni straight face. Devine inestetic si vreau sa scap de ea. Mi-am clatit parul cu otet timp de 2 saptamani si nu e nici o schimbare. Un sfat va rog! FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Scalpul fiecărei persoane este populat de o ciupercă asemănătoare drojdiei (Pityrosporon ovale). Când ciuperca se află pe piele în cantităţi excesive, rezultatele metabolice fungice irită scalpul, care răspunde apoi cu o producţie crescută de mătreaţă. Formarea mătreţei depinde şi de factori individuali, vârstă şi climă. Prea puţină expunere la lumină, în special la lumina UV din timpul iernii, înlesneşte producţia de mătreaţă. Obiceiurile de îngrijire a părului joacă şi ele un rol. Mătreaţa devine vizibilă dacă părul nu este spălat destul de des.
cu o îngrijire potrivită, problema mătreţei este eliminată pe termen lung. Nu e nevoie să te legi de un şampon anti-mătreaţă pe viaţă. Atunci când o persoană observă mătreaţă în păr, aceasta poate fi eliminată cu un şampon foarte eficient împotriva mătreţei. Împotriva acesteia, există mai mulţi agenţi activi. Zinc pirition, de exemplu, combate creşterea excesivă a ciupercii pe scalp şi reduce pe parcursul acestui proces formarea mătreţei în exces.
Ce sfaturi să-ţi dau eu acum?
Evită orice iritare a scalpului, care poate fi cauzată de spălarea părului cu apă foarte fierbinte, frecarea puternică cu un prosop, folosirea periilor aspre sau uscarea părului cu uscătorul de păr setat la temperaturi înalte.
Odată ce ai observat mătreaţă, evită orice iritare suplimentară a scalpului cauzată prin vopsire, îndreptare sau permanentare a părului.
Dacă ai părul uscat şi deteriorat, şampoanele anti-mătreaţă ţi-l pot usca şi mai mult. Ar trebui, aşadar, să foloseşti un balsam sau o mască de păr după fiecare spălare cu şampon.
Alimentaţia nesănătoasă şi/sau stresul continuu nu pot duce la formarea mătreţei, dar pot înrăutăţi situaţia.
Te pup!

4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Un tratament cu ALpecin Forte de la farmacie costă 24 de lei! Multă sănătate!

| DraudeS a răspuns:

Cumpara-ti sampot cu Keratina.

Sanatate!

| SweetyღGirl a răspuns:

S-ar putea sa ai dermatita.contacteaza un doctor dermatolog.

| Elizabethzutzu a răspuns:

1)Amestecă un ou cu ă ceaşcă de iaurt, aplică pe păr şi lasă să acţioneze o jumătate de oră. Apoi clăteşte şi spală părul cu un şampon indicat pentru mătreaţă. Poţi să aplici acest tratament şi doar cu iaurt.