| LoveLebadaa a întrebat:

Cea mai buna prietena a mea e intr-o situatie foarte urata: are o masea daca o pot numi masea, adica e doar un ciot cu radacina lui, o doare foarte tare, imi e mila sa o vad asa. Maine se duce la dentist pentru a o scoate si ii e frica, mai ales ca a citit pe TPU o intrebare in care zicea ca i-a bagat acelei fete care a pus intrebarea acul acolo sa-i curga puroiul, stiind ca si ea are, si i s-a umflat, spuneti-mi va rog cum va decurge treaba acolo, la dentist, pentru ca este foarte ingrijorata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| PanaceuUniversal a răspuns:

Trebuie sa faca tratament cu antibiotice apoi sa ii fie scoasa maseaua!

| LaYeR a răspuns:

Doctorul care a facut chestia aia este un idiot, trebuie tratata infectia cu antibiotice mai intai. Apoi o sa-i faca o anestezie locala (nu v-a mai simti nimic) si o sa ii faca extractia cu un cleste si cu un elevator, ca un fel de dalta si o sa ii scoata radacina.

| LoveLebadaa explică (pentru LaYeR):

Ce e ala elevator? Ca nu am inteles...

| firefox6 a răspuns:

Am avut si eu in decembrie (am 12 ani, atunci 11), m am dus in bv (la unul dintre cei mai buni dentisti, city dent) si dupa spray ul de amortire a incercat sa imi faca anestezie cu ac. am fost de multe ori si nu imi era deloc frica, trebuie sa fiu sincera cu tine, am inceput sa plang de durere, tipa a priceput si a venit cu "furculita" ca sa il prinda de jos, nu stiu ce naiba a facut de am urlat si am inceput sa plang de nu mai puteam de disperare. tipa s a speriatcand a vazut cum fac.a lasat asa si mi a zis sa pun compresa cugheata, eu inainte pusesem maseaua cu pricina la cald, IN NICI UN CAZ nu e bine! nu te doare pentru ca puroiul se inmulteste. dupa a trecut puroiul (inca mai am restul ala de masea pentru ca a zis ca imi va cadea singur cu timpul) dar am avut o perioada o frica imensa de dentisti, numai auzeam cuvantul si incepeam sa plang, efectiv ma duruse incat preferam sa fi murit decat sa suport. i as recomanda prietenei tale sa isi pune IMEDIAT compresa rece ca sa distruga puroiul si sa nu o mai doara. succes

| KidCuFitse a răspuns:

Ii va spune dentisul ca mai intai sa ia un tratament antibiotic timp de o saptamana! :* Eu am luat augmentin pentru infectie si ibuprofen pentru durere. Funda?batting eyelashes