| xxDudaxx a întrebat:

Cred ca am rinita alegrica. De anul trecut stiam ca am rinita alergica din cauza pufului de la plopi, doar ca nu era asa de grava.Anul acesta am facut din nou, am luat Aerius care nu si-a facut niciun efect,apoi farmactista mi-a recomandat un al antialergenic asemanator cu aerius, dar care avea si decongestionant nazal.Neavand niciun efect am inceput sa iau Claritine,senzatiile s-au mai diminuat insa tot imi e foarte rau. Ma mananca ochii si ii simt atat de uscati incat ma doare cand ii inchid.Gatul imi este atat de inflamat incat abia vorbesc si am impresia ca am facut afte deoarece este absolut dureros, la inceput doar ca manca ingrozitor. Acum stranut foarte mult, nasul ma mananca foarte rau si din aceasta cauza imi curge si sange din nas. O sa imi spuneti sa merg la medic, asta intentionez sa fac doar ca este foarte greu de obtinut o programare la doamna doctor a mea de familie si in plus este suficient de nebuna incat sa ma trimita acasa. Credeti ca este rinita alergica pana la urma sau altceva? Si daca da, aveti vreo alta metoda neincercata ca sa o tin in frau pana merg la medic? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, având în vedere simptomele descrise, cel mai probabil, ai o rinită alergică - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......nazale_832

http://www.romedic.ro/rinita-alergica

Ar fi indicat un control ( cât mai curând ) la medicul de familie şi o Trimitere la medicul specialist ( ORL-ist şi alergolog ).

Toate cele bune.

| AlexRv a răspuns:

Buna!

In primul rând și cel mai important, UN FARMACIST, NU E MEDIC! El știe medicamentele, și pentru ce folosesc, dar NU ȘTIE SA TRATEZE NU, NU ȘI NU! Chiar te rog, pe tine și pe roti ceilalți, e mai ușor sa mergi la medic și sa iți dea ceva bun, decat la farmacie... De cele mai multe ori, faptul ca iei ceva doar asa pentru ca ai auzit, sau ți-a dat farmacistul îți face rău, foarte mult rău! Face dintr-un caz banal, un caz grav!

In al2a rând, nebună sau nu, doctorul tău de familie, în fata unui asa caz de Rinită alergică nu va sta imuna. Simptomele pe care le ai, după cum vezi și tu, sunt destul de avansate și NETRATATE. Îți recomand din suflet, sa mergi la doctorul de familie sau la ORL.

Imi pare rău, dacă am fost prea aspră, zicând tot, dar am văzut nenumărate cazuri banele de alergie, și din cauza lipsei unui tratament sau un tratament neadecvat s-au transformat în cazuri urate și greu de tratat (rezistente).

Te salut, și baftă!

| xxDudaxx explică (pentru AlexRv):

Merci!:* Nu stai linistita, asa sunt si eu cu ceilalti cand e vorba de medic, dar cand vine vorba de mine...laughing

| stepanadrian a răspuns:

Mai mult ca sigur ai rinită alergică. Întrebarea mea e când s-a "activat" nebunia? La mine sezonul a început ieri. Azi am avut ture de strănutat oribile (și de 5 ori pe minut). Buze uscate, ochi uscați. Am de 4 ani rinită și tot ce fac e să iau claritine în perioada asta mai nasoală. Totuși nu e în regulă pentru că ți se strică sistemul olfactiv. Vei ajunge să simți mirosul la jumătate și să respiri tot la jumătatea capacității tale. Când fac crize de strănut folosesc o metodă simplă pe care am scris-o pe blog: http://stepanadrian.ro/ce-de-facut-cand-ai-criza-de-rinita-alergica/

| xxDudaxx explică (pentru stepanadrian):

De o saptamana cam asa. Merci de sfat happy o sa citesc blogul:*