| Invictusman a întrebat:

Bună!

Cred ca sufar de hiperhidroza!
Eu nu sunt asigurat deci voi plăti de la mine absolut tot!
Cam câți bani ar trebui sa scot din buzunar pentru analize? Consultul e 150 de lei ma gândesc. Aveți vreo idee ce fel de analize trebuie sa fac pentru transpirație excesiva? Ma afectează rău aceasta problema, nu vreau sa o mai ignor.
La endocrinolog trebuie sa merg?

Aveți vreo idee dacă mi se va da tratament? Sau care sunt procedurile?
Menționez ca la fata transpir exagerat, cel mai mult de altfel și pe spate.
Am pregatit 600 de lei dar nu știu dacă îmi ajung, poate ma trimite sa ii aduc analize sa vadă cum stau și cu rinichii sau ficatul și nu o sa imi ajungă.
Am 17 kg în plus, dar eu transpir excesiv de când eram adolescent. (în special la nivelul feței)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Cat despre spate, am uitat sa spun, poti folosi orice spray antiperspirant pe baza de clorura de aluminiu destinat axilelor, de exemplu.

11 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Esti elev la liceu?

| Invictusman explică (pentru Wr3nch):

Am terminat liceul de mult timp.
Am 29 de ani. De când aveam 12-13 ani transpiram la nivelul feței apoi sa accentuat. Acum ca m-am ingrasat și la nivelul spatelui transpir mult, dar cel mai mult la nivelul feței. Cred ca am eu o problema interna, sau ceva la glandele suprarenale. Nu am bani sa îmi fac operație sa îmi scoata glandele! Am înțeles ca după operație se vede și urat, cicatrice! Banii sunt problema! Dacă îmi da tratament atunci ma voi descurca.
Nu funcționează cu toxina botulinica la nivelul feței sau spatelui doar pe suprafețe mici cum sunt axilele. E genetic!

| Floridori a răspuns:

Daca hiperhidroza este secundara, va trebui aflata cauza si tratata.Tratata cauza, se va ameliora si efectul, adica hiperhidroza.

Daca hiperhidroza este primara, atunci nu este necesar sa iti faci nicio analiza, dar nici nu exista tratament in afara antiperspirantelor, spray-urilor si cremelor pe baza de clorura de aluminiu pe care le poti cumpara singur in farmacii, fara sa mai dai banii pe consultatii (exista produse pentru hiperhidroza palmara, plantara, faciala etc.) sau injectarea cu toxina botulinica de tip A (cel mai eficient tratament), ori metoda chirurgicala (rata de succes pe termen lung fiind de doar 60-70%).

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Ce produse sunt pentru hipertricoza faciala? La mine problema e spatele și fata. La axile o sa dau cu Odaban.

| Invictusman explică (pentru Floridori):

*Hiperhidroza faciala pardon *
De când sunt mic am probleme.deci e ereditar.

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Imi cer scuze, dar nu sunt familiarizata cu toate marcile de produse cosmetice care mai sunt prin farmacii in Romania in ultimul timp, dar exista creme si geluri pentru hiperhidroza faciala. Poti intreba asta in farmacie. Poti comanda si de pe internet, un produs cunoscut din gama asta fiind Neat Feat 3B Face Saver.
Daca nu, o alta varianta, chiar naturala, ieftina si economica ar fi piatra de alaun.Pentru mine, recunosc, produsele chimice sau de sinteza au mereu intaietate, dar piatra de alaun chiar ar putea fi o varianta, mai ales ca este vreo 10-15 lei si te tine mult si bine.
Daca totusi, transpiratia este foarte, foarte abundenta, raman la crema pe baza de clorura de aluminiu, piatra de alaun putand sa nu aiba efectul dorit in acest caz.

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Mersi frumos.

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Am văzut ca costa 15 lei un antiperspirant de exemplu de la dove. Ar fi ciudat sa funcționeze dandu-ma cu el pe spate.

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Si eu cred ca ar fi ciudat sa functioneze din moment ce nu sunt grozave big grin

Incearca sa gasesti un deodorant al carui ingredient principal sa fie clorura de aluminiu, adica sa fie printre primele doua-trei ingrediente ce apar in lista de pe eticheta si ideal ar fi sa nu aiba parfum si sa contina cat mai putine ingrediente in total (maxim 5-6).
Pe tine te intereseaza substantele active, nu 30 de ingrediente puse de umplutura, care pot face mai rau in cazul tau.

Daca folosesti Odaban la axile, incearca sa folosesti acelasi spray si in zona spatelui.Stiu, este mai scump, dar poti face incercarea, sau poti folosi o crema corporala pentru hiperhidroza cu ingrediente similare spray-ului Odaban.Adica putine si la obiect big grin

Antiperspirantele precum Dove, Nivea etc. abia functioneaza la persoane cu o transpiratie normala cantitativ.Pe tine nu te vor ajuta prea mult astfel de produse.
Poate iei in calcul metoda chirurgicala, de exemplu, deoarece pe termen lung, vei ajunge sa cheltuiesti mult mai mult pe astfel de produse, iar problema va ramane acolo, doar ca tu o vei masca.

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Mulțumesc pentru sfaturi și pentru acest raspuns. E o lupta extrem de grea fiindcă hiperhidroza e severa. Nici nu pot ieși afara de rușine când e foarte cald. Trebuie sa slăbesc sa nu mai mănânc prostii și în cantitate mare.

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Cu mare drag!
Este important sa te mentii sanatos, dar partea cea mai proasta este ca hiperhidroza primara nu are legatura foarte mare cu factori precum greutatea, igiena, alimentatia etc.Dar daca ai ajunge la o greutate ideala, ai manca echilibrat, evitand alimentele ce favorizeaza transpiratia, poare ar ajuta intr-o oarecare masura si ai reusi macar sa prinzi mai multa incredere in tine, sa nu te mai simti asa atunci cand vine vorba sa iesi afara din casa.
Din pacate, ai dreptate, este o lupta oarecum impotriva morilor de vant, dar poate ca intr-un final vei gasi produsele potrivite sau metoda de tratament care sa te convinga, astfel incat sa reusesti sa depasesti aceasta problema.
Numai bine!

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Cat despre spate, am uitat sa spun, poti folosi orice spray antiperspirant pe baza de clorura de aluminiu destinat axilelor, de exemplu.