| anckcka a întrebat:

Cum sa scap cifoscolioza? Am 14 ani si oricat as incerca sa stau dreapta e permanent un chin si daca stau cu spatele drept pe un scaun sau canapea cand ma ridic tot asa e! Realizez ca nu pot sa stau odata dreapta si sa raman asa dar repet e un chin! Vreau sa ma duc la centrul de recuperare Nicolale Robanescu de la Bucuresti! Credeti ca acele exerciti pe care le voi face acolo timp de o saptamana le pot face si acasa? Necesita asistenta sau aparate speciale? Am auzit ca ar exista si un corset. unde il gasesc, cat costa si cat timp va trebui sa il port? Daca fac doar gimnastica in cat timp se va remedia situatia? Celui care imi da raspunsul cel mai axplicit si ma ajuta va primi o funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai nevoie de gimnastica medicala si de un corset special. Gimnastica vei face la recuperare o saptamana, dupa care vei fi invatata ce sa faci acasa si te vei mai intoarce la centrul de recuperare pentru inca cate o saptamana cam de 3-4 ori pe an pana pe la 19-20 de ani. Doar cu gimnastica nu se va remedia niciodata situatia. Insa cu purtarea timp de 2-3 ani a corstelor speciale si gimnastica pana pe la 20 de ani, va fi bine. Cei de acolo te vor invata ce exercitii sa faci fara aparate speciale, doar ca la intervale de 3-4 luni trebuie sa revii pentru ajustarea programului de gimnastica. Tot cei de acolo iti vor recomanda tipul de corset necesar si iti vor spune de unde il poti lua si la ce pret.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexandruHS a răspuns:

Cifoscoliozele sunt deviatii ale coloanei vertebrale ce se caracterizeaza prin asocierea unei curburi scoliotice cu o curbura cifotica la acelasi nivel.
Masajul, este o forma de terapie auxiliara in tratamentul cifoscoliozei, cea mai importanta in corectarea cifoscoliozei, ramanad kinetoterapia.

Sfatul meu este sa consulti medicul, care te poate ajuta prin diverse exercitii.
Nu uita ca cifoscolioza poate fi corectata cu succes in cazul in care aceasta este identificata din timp!
Cifoscolioza este de mai multe tipuri ceea ce inseamna ca in functie de tipul acesteia timpul de recuperare cu exercitii specifice este greu de precizat.
Mergi la centrul de recuperare Nicolale Robanescu de la Bucuresti, pentru ca ai nevoie de un expert ca sa te indrume.
Daca exercitiile puteau fi facute si acasa atunci nu ar mai exista doctori.
Ai nevoie de un specialist. Nu se stie in ce stadiu este cifoscolioza in cazul tau.
Sper ca te-am ajutat!
Iti urez multa sanatate si noroc!

| DianaDobritoiu a răspuns:

Sfatul meu este sa consulti medicul, care te poate ajuta prin diverse exercitii. Iar daca mergi sa faci exercitii, odata ce le vei face acolo le vei invata si sunt sigura ca le vei putea face si acasa. Si sunt sigura ca vor da rezultate.