| Lola200228 a întrebat:

Cum știi ca esti bolnav la plămâni?
Adică gen eu am arsuri la stomac și ma mai arde și esofagul când inspir și expir. Ar putea fi de la plămâni? Menționez ca am arsuri in capul pieptului de unde începe cutia toracică.
Cel mai bun răspuns primește funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

O radiologie îți poate arăta dacă ai ceva la plămâni.
Deși, eu cred că in cazul tău e vorba de altceva. Întreabă medicul de familie și îi explici tot ce simți. Să-i spui dacă ești fumător/-oare.
Simptomele tale seamănă cu boala de reflux gastroesofagian (însă, doar seamănă, nu o lua ca pe un diagnostic!).

" Boala de reflux gastroesofagian este o afecțiune digestivă cronică în care acidul (si uneori si bila) din stomac ajunge (refluează) în esofag (tubul care leaga faringele de stomac), iritând mucoasa esofagiană și cauzând simptome precum durere în piept, arsuri, uneori ajungând până la nivelul gâtului. "
http://www.medlife.ro/......a-20120224

| minrest a răspuns:

Arsurile sunt provocate de acizi, care urca din stomac, nu din plamani; sensibilitatea esofagului ne arata ca acizii ajung pana in esofag; in capul pieptului se simt durerile la stomac; pe scurt cred ca ai gastrita si reflux gastro-esofagian, dar trebuie sa iti dea diagnosticul corect un medic. Deocamdata mergi la medicul de familie.

| ziftode a răspuns:

Arsuri la stomac inseamna aciditate
DUTE LA DOCTOR
totusi eu iti dau un leac babesc care nu are ce sa iti faca rau, insa suflu in iaurt si te avertizez: FOLOSESTI PE PROPRIE RASPUNDERE:

bicarbonat de sodiu alimentar

are un gust de rahat, asa ca ia o lingurita cat de cat plina si apoi bea un pahar cu apa, FACE MININUNI LA ACIDITATE

cat despre plamani, din cate stiu eu nu exista boala la plamani la care sa nu si tusesti, organismul incearca prin tuse sa dea afara mucus, lichid si ce poate ca sa elibereze plamanii

| Lucian2473 a răspuns (pentru ziftode):

Bicarbonat de sodiu din farmacie"" Si se ia doar un varf de lingurita dimineata pentru a crea un mediu alcalin in stomac. Daca ia bicarbonat alimentar dupa masa, nu are niciun efect.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Buna. Du te la doctor sa iti puna ce ai. Noi nu putem sa iti punem un diagnostic. Daca fumezi, nu mai fuma. Cand iti pune un diagnostic, poti sa ma contactezi caci am 2 carti despre boli: una despre ele exterior si alta interior adica de ce vin bolile alea : prin metoda gandirii noastre negative