| jan31 a întrebat:

daca esti insarcinata in prima luna si iei pastile e ceva riscant?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Depinde ce pastile iei. Exista medicamente permise pe toata durata sarcinii. Dar exista si medicamente care pot da malformatii. Tu ce ai luat? Si la cate zile de la ultima menstruatie?

| jan31 explică (pentru Empathizer):

Pai eurespal si aspirina... la putin 2 saptamani

5 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Relaxeaza-te. Eurespalul ar fi putut fi o problema, daca l-ai fi luat la peste 4 saptamani de la ultima menstruatie. Dar la 2 saptamani abia daca se produsese ovulatia, poate ca fecundatia nici nu avusese inca loc, iar oul sigur nu avusese timp sa ajunga in uter, daramite sa se fixeze in mucoasa uterina. Nu se poate intampla nimic rau.

| dyabolic a răspuns:

Medicatia in timpul sarcinii trebuie recomandata de medicul de familie si doar sub stricta lui supraveghere. In nici un caz nu lua antibiotice.

| Empathizer a răspuns (pentru dyabolic):

... esti atat de diabolica incat nu-i dai dreptul nici ginecologului sa prescrie medicamente in sarcinahappy E foarte adevarat ca nu trebuie luate medicamente in sarcina din proprie initiativa, fara avizul medicului. Dar in cazul acesta e vorba de cineva speriat ca o femeie a luat medicamente inainte sa afle ca e gravida.

| dyabolic a răspuns:

Empathizer, fata nu a specificat daca stia sau nu nici ce medicamente... eu i-am sugerat ca pentru orice problema sa apeleze la medicul de familie (gincolog cum zici u) si atat! Nu i-am zis nici ca e rau nici ca e bine nici altceva. Si orice medicament are un prospect care specifica efecte in caz de sarcina si alaptare. Nu te mai da rotund ca nu ai dc. Nickul meu de aici e doar un nickname nu are legatura cu modul de gandire.