| IoanaAnghel24 a întrebat:

Buna! Daca mananc mic dejunul de la mc aproape in fiecare zi si am arderile destul de rapide, stiti cam cat de repede o sa ma ingras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu, nu știm cât de repede o să te îngrași pentru că:

1) Nu știm nimic despre tine, despre vârsta, activitatea, stilul de viață sau metabolismul tău
2) Nu suntem medici nutriționiști
3) (Chiar daca am fi medici nutriționiști) nu te-am examinat și nu ți-am monitorizat evoluția greutății
4) Nu știm ce vei face în viitor
5) Nu știm nici măcar ce înțelegi prin "o să mă îngraș" (500g? 1kg? 10kg? 25kg?)

Dar indiferent de toate astea, să mănânci în fiecare zi micul dejun la Mac este o mare prostie.

| Brizbriz a răspuns:

Niciodata
micul dejun de la mc e o chestie care mac-u' ti-o baga pe gat, pentru ca au un meniu NUMAI de mic dejun si pana la 10 nu servesc altceva (si sunt de ultimul rahat d'aia, ca te duci in gara sa iei sanvish-uri care sa iti ajunga toata ziua, NU NUMAI mic dejun... IMBECIL)
mancarea care ingrasa e numai dupa 10

| haileewatson a răspuns:

Trebuie sa-ti calculezi necesarul caloric zilnic in functie de varsta, inaltime, greutate, gen, activitate fizica. Dupa ce il aflii, intereseaza-te cate calorii au produsele de la Mc pe care le consumi. Pentru a te ingrasa trebuie sa mananci mai multe calorii decat consuma corpul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Ioana, te invat eu.
Calculeaza numarul caloriilor pe care le au in total produsele pe care le mananci la MC.nimic altceva
Calculeaza numarul total de calorii avut doar la mancarea pe care ai inlocuito cu MC-ul.
Scade numarul de calorii pe care il aveai de la ce mancai inainte din caloriile pe care le mananci la mc.de ex 500calorii(mancarea de dinainte sa mananci la mec) scazute din 1200 calorii asta inseamna ca tu te vei ingrasa zilnic cu 700 calorii doar din MC.
Cauti pe net ca sunt o groaza de articole si vezi cat trebuie sa alergi pe zi ca sa slabesti acele calorii de le pui de la mc.
si uite asa mananci MC o viata intreaga si ramai la caloriile tale din prezent

Răspuns utilizator avertizat
| existential a răspuns:

Daca ai arderi rapide, o sa te ingrasi mai greu.
Problema o sa fie mai degraba ca daca mananci regulat acolo, dupa o vreme o sa vezi cum colesterolul tau nu mai e asa de bun. Sigur, depinde si ce mananci la Mc, cat de grasa e mancarea pe care o alegi.
Un alt motiv pentru care sa eviti Mc e sursa "mancarii" = mortaciuni. Scuze daca te-am ingretosat happy

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Decat sa mananci micul dejun la mc zilnic mai bine nu mai mananci!