| roxanaioana1290 a întrebat:

Buna
De 2 zile ma ustura limba? Care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Senzaţia de usturime puternică a limbii, a obrajilor, a gingiilor sau chiar a întregii cavităţi bucale este principalul indiciu al glosodiniei, afecţiune care poate afecta în mod vădit calitatea vieţii. Pentru că tulburarea poate fi asociată cu o gamă largă de probleme, precum deficienţe nutriţionale, boli nervoase, periferice sau centrale, intoxicaţii, afecţiuni stomatologice, este recomandată apelarea la specialişti pentru tratament. Mai mult decât disconfortul evident pe care îl resimt cei afectaţi, glosodinia poate fi semnalul unei probleme complexe.
http://www.cugetliber.ro/......rave-36434

| Bogdy2k a răspuns:

Trecand peste raspunsul lui Anonimuserr care dupa o scurta cautare online ti-a dat un raspuns tip copy-paste care de asemenea il puteai gasi si tu ia-o prima data mai usor. Esti sigura ca nu te-ai taiat cu ceva sau ai mancat fierbinte?