| irinaandreeaioanna a întrebat:

Buna, de 3 zile am o durere de dinte groaznica dar tot o data si de cap credeti ca are vreo legatura? ma simt ca o leguma din cauza dintelui, ce as putea sa fac. o metoda naturista! funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai carie, nu exista nici o metoda naturista sa-ti rezolve problema, doar dentistul te poate ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frica nu rezolva problemele. Trebuie sa te duci la dentist, o posibia carie nu se rezova pe cale naturista. Ar trebui luni sa te duci neaparat la stomatolog sa nu se agraveze situatia. Asta e viata, cred ca orice om s-a dus macar o data la stomatolog din cauza cariilor. Nu ai cum sa o rezolvi acasa, zona trebuie curatata. Bafta si nu iti fie frica, daca ajungi la un cabinet potrivit ca mine totul va fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate muri de la o banala infectie la masea. Oricat de superficiala sau nu este caria tot trebuie sa mergi la dentist. Se agraveaza daca o lasi de izbeliste si o sa fie mult mai rau, iar costurile mult mai mari. Daca nu gasesti un cabinet deschis azi ( desi sunt cabinete private care au program in weekend si seara ) mergi luni la stomatolog.

Pentru ameliorarea durerii poti sa pui o lingurita de sare intr-o cana cu 200 ml apa si sa te clatesti timp de 30 de secunde. Clateste gura de mai multe ori pe zi cu aceasta solutie. Daca ai puroi o sa te ajute sa scapi de el.

| iDarkness a răspuns:

Probabil maseaua de minte isi face simtita prezenta, mergi la stomatolog.

| Busila_Andrei_1995 a răspuns:

E din cauza dintelui. Du-te urgent la dentist dacă știi că ai o problemă la dinți sau o carie

| Busila_Andrei_1995 a răspuns:

E din cauza dintelui. Du-te urgent la dentist dacă știi că ai o problemă la dinți sau o carie. Daca nu, du-te oricum. Un control nu strica, poate aflii ceva!

| irinaandreeaioanna explică (pentru Busila_Andrei_1995):

Sincer este cariat si imi e foarte frica sa nu am vreo infectie.

| Simonasimona1992 a răspuns (pentru irinaandreeaioanna):

Pai du-te la dentist!
Nu exista tratament naturist pentru carii.laughing
Poate iti va ameliora durerea pe moment. Poate(desi nu cred), dar problema tot acolo va ramane.
Apropo..sa stii ca infectiile dentare pot da dureri imense de cap si in cazurile grave chiar, pot intra in sistem, pot da septicemie.
S-a si murit de la infectii dentare.
Du-te la DENTIST!